Akciğer’e neler iyi gelir ? Faydaları Besin

Günde aşağı yukarı olarak 25 bin kez temiz havayı alarak oksijenin organlara yayılmasını ve pis havanın atılmasını gerçekleştiren akciğer, bedenimiz amacıyla çok mühim bir organdır. Bu amaçla Akciğerlerimize iyi bakmamız gerekir. Akciğer amacıyla yararlı gıdalar tüketerek, sağlığımızı koruma yolunda mühim bir atmış olabilir.

Akciğer amacıyla yararlı yiyeceklerin başında C vitamini barındıran gıdalar gelir. Bu gıdalar şu şekilde sıralanabilir;

Yaban Mersini: İyi bir antioksidan olan yaban mersini akciğerler amacıyla gerektiğince yararlı besiler arasındadır. C vitamini yönünden gerektiğince varlıklı olan besin, akciğer fonksiyonlarının işlevini gerçekleştirmesine da katkıda bulunur

D vitamini: D vitamini daha az alan şahıslar solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanırlar. Bu amaçla derli toplu olarak D vitamini alabilmek gerekir. Mantar, süt, tahıl ve balıklar gibi ürünlerden D vitamini eksiğinizi kapatacak değerlerini alabilirsiniz.

Omega 3 Yağ Asitleri: Vücudumuz doğrulusunda üretilmeyen Omega 3 yağ asidi, sağlığımız amacıyla lüzumlu olan gıdalar arasındadır. Akciğer amacıyla de gerektiğince yararlıdır. Akciğer iltihabını azaltmak amacıyla tüketilmesi gerekir. Omega 3 sahip olan gıdalar, keten tohumu, sızma zeytinyağı, fasulye ve denizli kabuk ürünleridir.

Akciğere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Akciğere iyi gelen bitkiler akciğerin çalışmasını olumlu yönde tesirleyen bitkilerdir. Bu bitkileri sürekli olarak tüketmemiz durumunda akciğer sağlığımızı güvenliğini sağlamak adına mühim bir ismim atmış oluruz. Akciğere yararlı bitkileri şu şekilde özetleyebiliriz;

Meyan Kökü: Çok çok sayıda tedavi çeşidinde de karşımıza çıkan meyan kökü, akciğer arkadaşı olarak bilinir. Günde 2 bardak meyan kökü çayı içmek yararlı olacaktır.

Zencefil: Zencefil kuvvetli bir antioksidandır ve akciğer amacıyla çok yararlıdır.

Öksürükotu: C vitamini deposu olarak tanınan öksürük otu gerektiğince yararlıdır. Balgam sökme gibi özellikleri olan bitki akciğer rahatlıklarına da iyi gelir.

Okaliptüs: Antibiyotik tesiri gösteren bitki, akciğer enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir tesir taşır.

Kekik: Göğüste meydana gelen tıkanıklık hissine karşı tesirli olan kekik, öksürük ve üst solunum yolları rahatsızlıkları içersinde mühim bir bitkidir.

Ekinezya: Akciğerin görevlerini yerine getirmesi yönünden ehemmiyet taşıyan bir bitkidir

Sığırkuyruğu bitkisi: İçinde tespit edilen saponin ile öksürüğü keserek balgam söker.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek