Alkol Nedir Zararları

Alkol, kimyadaki adı ile etil alkol, renksiz, yanıcı, duru bir sıvıdır. Pis bir kokusu ve tadı vardır. Şeker kamışından, tahıl ya da nişastalı maddelerin mayalandırılması ile imbikten çekilerek elde edilir ya da suni olarak hazırlanabilir. Rakı, viski, oin, rom, bira ve konyak en çok sarfedilen alkollü içkilerdir. Ufak dozlardaki alkol, içki olarak alındığında, insanı sakinleştirir, öfari iyilik duygusu ve neşe yaratır. deki kan damarlarını açar ve la akan ılık kanı deri yüzeyine rır. Böylecee bu hadise sonucunda kan serinler ve beden sıcaklığı düşer, dah çok miktarda alındığında nir sistemini yorar ve davranıştan eden beyin ,korteksi üstünde uyuşturucu bir tesir (inhibisyon) yaratır. Eğer tir içki içtikten sonra açılıyor, normalde daha serbest konuşuyor ve hareket sağlıyor, bu genelde bağlı bulunduğu kıstttopa kilerin kalkmış olmasındandır.

Alkol bedende yakılır ancak çok az bir sin sayısal değeri vardır. Vücudun alkol amacıyla bir mekanizması yoktur. Fazla da alkol mideyi tahriş eder ve gastrite yol açabilir. Sürekli olarak içki içmek karaciğeri, böbrekleri ve vûcattaki başka organları da olumsuz tesirleyebilir.

Fazla ve uzun vakit alkol alanlarda alkole karşı bir direnç meydana geldiğinden, cy~ nı sarhoşluk duygusunu elde etmek amacıyla daha çok içmek ihtiyacı duyufcar Böylece bağımlılık veyc tolerans denilen hal meydana gelir. Alkol, merkezî sinir sistemi üstünde çöküntüye namacıyla olmasından tüm bir sistem dengesini kaybeder. Kasların ve sinirlerin koordinasyonu bozulur, dil peltekleşir, yürüyüş ve denge duygusu uyumsuzlaşır, muhakeme becerisini sinir sistemi yıpranır ve vakitle ilerleyen kişilik bölünmesi meydana çıkar.

Eğer alkolizm devam ederse, hayal görmeler, yani halüsinasyonlar başlar. Birey genelde, vakit ve etraf hislerini kaybettiği korkunç hayaller içersinde çırpınır. Bu hezeyanlar sırasında, çoğu alkolik, gördükleri hayallerden kurtulmak amacıyla kendilerini tehlikeli şekilde yaralamışlardır. Bu hal üç ile yedi gün boyunca devam eder ve tedaviyi gerektirir. Daha sonra, alkolik genelde eski haluna döner. Eğer hastaneye kaldırılmaz ve tedavi edilmezse, kriz ölümle sonuçlanabilir.
İyileştirilmeyi isteyen alkolik, hastane tedavisi görmelidir. Fiziksel etkenler, s-kc-lizmin mühim bir bölümünü oluşturur ve bu hallerde psikolojik bulunduğu kadar t;oo tedavi de uygulanır. İç salgı bezler hormonların, metabolizmanın ve rejimlerinin alkolizm üstündeki tesirsi araştırılmaktadır.
Trankilizan diye tanımladığımız sakinleştirici rece* da faydalı olur. Antabus adı verdiği cc kimi vakit alkoliği içkiye şartlamak amacıyla kullanılır. İyileşmenin ilk aşamalarından sonra, alkolik, psikiyatrik tedaviye yanıt verebilir. Alkolizm kurbanlarının bir arada oturup konuştukları takım tedavisiyle faydalı neticelere ulaşılmıştır.
Ülkemizde alkolizm ile savaşan kurum Yeşilay’dır, ABD’de ise alkoliklere yardım etmek hedefiyle meydana çıkmış kuruluştorın en tanınmışı, alkolizmi yenmiş ve başka insanların da aynı şeyi yapabilmelerini hedefleyen bir takım kadın ve erkekten meydana gelen Alkolikler Birliği’dir. Bu kuruluştaki bireylerin kendi deneylerinden elde ettikleriyle, alkoliklere gösterdikleri anlayış ve karşılıklı yardım çabası alkolizmin tedavisinde tesirn olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu