Balık faydaları nelerdir ?

Yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olan balık faydaları sebebi ile beslenme programımızda muhakkak olması gereken beslerden biridir. Deniz ürünleri ve balık, selenyum ve D vitamin gibi gıda unsurları içerir. Bunun yanısıra protein yönünden gerektiğince zengindir. Doğmuş yağ içeriği düşük olan balık, bütün bu amaçlarden ötürü gerektiğince mühim bir gıdadir.

Balık Neye İyi Gelir?

Yapılan incelemeler neticesi balık ve balık yağı tüketimin damarları ve kalbi koruduğu meydana çıkmıştır. Balık, haftada bir ve ya iki kere ortalama olarak 85 gr. tüketilmesi gerekir. Somon, hamsi sardalye ve uskumru gıda değerleri en yüksek olan balıklardır. Balıklar, kalp hastalıklarındaki ölüm tehlikesini yüzde 36 oranında azaltır. Bu gerektiğince yüksek bir orandır. Her yıl kalp hastalıklarından ötürü binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Balığın faydaları olduka çokdır.

Balık Hakkında Faydalı Bilgiler

Çevremizde tespit edilen zararlı bileşikler yediğimiz gıdaları de etkilemektedir. Etki altında giren gıdaler, meyve yumurta, sebze gibi yiyeceklerin yanısıra balıkta olabilir. Bu amaçla balık tüketiminden uzak durmak söylediği ifade edilir. Peki balığın faydalarından nasıl yararlanacağız? Bu yanıt verilmesi gereken bir sorudur.

Balık fazlası insan doğrulusunda sevilen ve tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Genellikle yaz aylarında çok çok tüketilir. Genellikle hafif olması sebebiyle ızgara olarak tüketilmesi gerektiği söylenir. Bütün bunların yanısıra balığın çok mühim faydaları da vardır. Balığın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

Omega 3 içerdiği amacıyla bir çok hastalığın oluşmasını engeller.
Beyin, kemik ve kas yapısı, göz yapısı amacıyla çok faydalıdır.
Protein yönünden gerektiğince zengindir
Kan basıncını düşürme konusu ile ilgili etkilidir.
Kalp temposunu düzenleyerek kalp krizi geçirme tehlikesini azaltır.
Alzhemier’ı engelleme konusu ile ilgili yardımcı olur.
Çok kuvvetli antioksidandır.
Kemiklerin güçlenmesine yardım eder ve sinir sistemi amacıyla çok faydalıdır.
Balığın faydaları arasında en muhimi zayıflamak ve kilo vermek amacıyla uygun bir gıda olmasıdır. Bu amaçla zayıflamak isteyen şahıslar balığı tercih ederler.
Gelişme ve büyümeye tesiri vardır.
Kanser ve türevi hastalıklara karşı yararı vardır.

Balığın faydaları saymakla bitmez. Yukarıda yazanların yanısıra bir çok yararı daha vardır. Bu amaçla haftada 2-3 kez balık tüketmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek