En Güncel DNS Ayarları

Merhabalar,

Bu makale 2017 senesi amacıyla geçerli en süratli dns adresleri üstüne olacaktır. Türkiye’de yaşam sürdüren internet kullanıcıları ardı arkası kesilmeyen yasaklamalar ile özgürce sörf yapabilmenin keyfini çıkaramıyor. Hatta belirli vakit Aralıklarında Twitter, Instagram ve Youtube gibi ünlü sosyal paylaşım sitelerine bile erişim yasağı geliyor. Hâliyle bu sıkı denetim ve engellemeleri aşmak isteyenlerin yardımına DNS ve VPN Servisleri koşuyor. Bizler de bu arayışınızı sonlandırmak amacıyla burada bulunuyoruz.

DNS Nedir – Ne işe Yarar?

 

DNS, “Domain Name System” sözcük grubunun baş harflerinden meydana gelir ve Türkçesi itibari ile “Alan Adı Sistemi” manasına gelir. Web sitelerinin, IP (Internet Protokolü) ismi verdiği adresleri ile www.site-adresi.com şeklindeki alan adları arasındaki teması kurup ziyaretçilerin sunucuya, siteye bağlanmasına imkan sağlar. Bir nevi köprü vazifiyeti üstlenir, yönlendirme yapar diyebiliriz.

Superonline, TTnet, türknet ve uydunet internet sağlayıcısı firmaların kendisine ait otomatik dns’leri amacıyla yorum seksiyonuna bakınız.

 

 Level3 DNS  ;
Listenin başında birinci sırada tartışmasız en kaliteli – sağlam dns sunucusu olan Level3 bulunuyor. Çeşitli araştırmalar ve yapılan anketler sonucunda level3 (209.244.0.3, 209.244.0.4) en hızlı dns çözümlemesi olarak işaretlenmiştir. Ne kadar İsviçreli bilim adamları tarafından test edilmemiş olsa da.. (Lokasyon & Sunucu Merkezi : Diamond Bar, California, USA)

2. OpenDNS
En sık kullanılan güvenilir, ücretsiz dns numaralarından bir tanesidir. OpenDns, (208.67.222.222, 208.67.220.220) Web filtreleme ve güvenlik duvarı özelliğine sahip premium bir dns sağlayıcısıdır. (Lokasyon & Sunucu Merkezi : San Antonio, Texas, USA)

 

3. Google DNS
Birçok kişinin ezbere bildiği Google arama motoruna ait bu aktif dns’leri (8.8.8.8, 8.8.4.4) ev kullanıcıları hemen kullanmaya başlayabilir. Aynı zamanda IPv6 protokolünü destekler.

2001:4860:4860::8888
2001:4860:4860::8844

Evet arkadaşlar bu dnsleri kullanarak bir çok yasaklı sitelere girebilirsiniz.

DNS Nasıl Değiştirilir?

google dns adresi ve farkli dns guncel,

Windows 10 işletim sistemine sahip platformlarda dns değiştirmek için; Başlat menüsünden Denetim Masası » Ağ ve Internet » Ağ ve Paylaşım Merkezi yoluna ulaşılır. Buradan Bağlantılar bölümünde tıklanabilir şekilde olan ağ ismine basılır. Özellikler yapılandırması altından internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçilerek yine özelliklere tıklanır. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneği aktif duruma getirildikten sonra size verilen 2 adet DNS bu alana girilir. Ve işlem başarıyla sonuçlanır, artık reklamsız, hızlı internetin keyfini sürebilirsiniz.. Bazen fiş tak-çıkar yöntemiyle modemi yeniden başlatmak gerekebilir.

Ayrıca dilerseniz Başlat >> Çalıştır >> cmd ile siyah ekranlı Komut istemine tırnaklar olmadan ‘ipconfig /flushdns‘ yazarak önbelleği temizleyebilirsiniz!

iOS yazılıma sahip iPhone, iPad gibi cihazlarda ise dns değiştirmek oldukça kolay ve zahmetsiz. Ayarlar -> Wifi sekmesi altından kullandığınız kablosuz ağın yanındaki “i” (info:bilgi) ikonuna tıklayarak DHCP başlığındaki DNS satırını düzenleyebilirsiniz. Girilen iki DNS arasına virgül koymanız gerekmektedir. Iphone ve Android markalı cihazlar, mobil veri üzerinden yapılacak internet gezintilerinde maalesef dns kullanımına izin vermiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu