Evde Rakı Nasıl Yapılır ?

Merhabalar ;

Rakı Yapımı

Ülkemizdeki malum içki fiyatları ve mütemadiyen zam gelen rakı fiyatları sebebiyle, rakı severlerin pek fazlası bilhassa derli toplu içicilerse, maaşlarının hepsini tekel bayilere yatırmamak amacıyla evde rakı yapımı alternatifine yöneliyorlar. Dahası; rakı gerçekleştirme pek de zor bir şey değil. Biraz meşaketli ve alet edavat gerektiriyor fakat rakıların satış fiyatları göz önünde bulunudurulursa kesinlike değer. Üstelik sanıldığı gibi tehlikeli bir şey de değil, çünkü düzmece rakı olarak ismini sıkça duyduğumuz ve bireylerin ölümlerine sebebiyet veren rakılar ev yapımı oldukları amacıyla değil malzeme olarak etil alkol yerine daha ucuz olması gerekçesiyle metil alkol kullanılıyor bulunduğundan kaynaklı. Doğru, itimat edilir ve kaliteli malzemeler il yaptığınız ev yapımı rakınızı gönül rahatlığıyla içebilir, keyiflenebilirsiniz.
Evde Rakı Nasıl Yapılır?

Kendiniz rakı yapıp içmek yerine, tekrar de marketlerden almayı tercih edenlerdenseniz, bu yazımızın devamını okumak yerine, 2017 güncel rakı fiyatları yazımıza bir göz atmak isteyebilirsiniz. Eğer alkole bu kadar para vermek istemiyorsanız ama tekrar de rakı sevenlerdenseniz o vakit okumaya devam edin, hem de derhal işe koyulup rakınızı yapmaya başlayın.

Üstelik bu tanımimizde içerisine etil alkol bile katmıyoruz. Üzümün tamamiyle kendi kendisine fermente olmasını sağlayarak alkolümüzü de natural olarak elde ederek yapacağımız rakımızı güvenle tüketebilir, dostlarınıza sıcak bir rakı sofrasında sevgiyle ikram edebilirsiniz;
Rakı Yapımında Kullanılacak Malzemeler:

Üzüm -üzüm şekeri – kuru üzüm
Şeker
Anason – anason tohumu v.s.

Yukarıda verdiği malzemeler rakı yapımında sarfedilen malzemelerin aslilerini oluşturmaktadır. Üzüm yerine üzüm pekmezi, anason amacıyla anason tohumu v.b. malzemeler gerekebilir. Aşağıda yapım ismimları ayrıntılı bir şekilde anlatılırken belirti edilen detaylara ilgi ediniz.

Rakınızı classic plastik su damacanalarını kullanarak yapabilirsiniz. 19 ltlik olan damacanlar ile bir dolu rakı elde edebilirsiniz.
Rakı Yapım Aşamaları:

Fermantasyon – Alkollüleştirme
Damıtma
Anason Katımı
Dinlendirme
Üzüm ARoması Katma

Adım ismim Evde Rakı Nasıl Yapılır Tarifi:

İlk evvelce maişe yapımı ismimlarını tanım etmekle başlayacağınız. Rakınızı oluşturacak şerbete yani rakı inşasının en asli kısına maişe adı verilmektedir. Yani fermante olmuş sıvıya denir.

Rakı yapar iken elde etmek istediğimiz alkol asli olarak şekerden elde edilmektedir. En lezzetli, natural ve kaliteli ev yapımı rakıyı kuru üzümün kendi organik şekerini fermente ederek alkollü meşrubat durumuna getirerek yapabilecek olsak da bu çok daha meşakatli bir prosedür bulunduğundan, sizlere bu yazımızda daha kolay olan, rafine şekerden rakı yapımını anlatıyor olacağız. Fakat rafine şeker ismini duymanız sizi işten soğutmasın çünkü seneler vakitsince büyüklerimizin içmiş bulunduğu Tekel rakısında bile uzun vakit rafine şeker kullanılmış. Diğer teknik daha sıhhatli olsa da bu tekniğe de kesinlikse sağlıksızdır diyemeyiz. Üstelik hazır rakılardan her halükarda çok daha ekonomik bir alternatif bulunduğu da tartışılamaz.

19 litrelik damacanamızı boş ve temiz durumda köşeye koyarak prosedürümize başlayabiliriz.

Öncelikli olarak 5 litre kadar rafine toz şekeri bir tencere boşaltıp, üzerin örttükten sonra 2 parmak kadar da geçecek şekilde suyla dolduralım ve şekeri suyun içersinde ısıtarak şurup kıvamına getirelim. Kaynatana kadar beklemek halinde değilsiniz fakat ısındığından ve şekerin tamamiyle eridiğinden emin olmanız gerekiyor.

Daha sonra hazırladığımız şurubu, rakımız amacıyla temin ettiğimiz damacanamızın amacıylae boşaltalım ve bir oran soğumasını bekleyelim.

Bu sırada Dr. Oteker ya da Pak Maya gibi markalara ait herkezin bildiği instant mayalardan – 50 grmlık olanlar – bir adedini bir oran suyla karıştırıp erttikten sonra, damacana içerisine boşaltalım. Dilersek sırf rafine şekerden yapmamış olmak ve üzüm keyfini da biraz alabilmek amacıyla, bu karışımın içersinde 1-2 kepçe kadar üzüm pekmezi de katabiliriz. Hatta iyi olur.

Bundan ileri ismim biraz güç isteyen bir ismim; bidonun içersindeki karışıma bidonun ağız kısmından ortalama 5 parmak boşluk kalacak şekilde içme suyuyla dolduracağız fakat içme suyu olması, hem rakının tadı yönünden hem de çeşme suyundaki kirecin mayanın tutmasına engel olabilme riski yönünden çok önemli. O yüzden damacanayı boşaltırken sakladığınız suyu şimdi kullanmanın tam vakitı!

Suyu söylenilen şekilde doldurduktan sonra damacananın kapağı kapatılır ve kuvvetlice ve ortalama 6-8 dk arasında çalkalanır. Daha sonra bidonun kapağına ince bir plastik hortum geçecek boyutta bir delik açılır fakat amacıylae sokacağımız plastik hortum, içerideki sıvının amacıylae ilişki etmemelidir. Yani su damacanasının pompası gibi düşünün ama pomba suyun amacıylae girmekteyken, bu plastik hortum yalnızca o bölgeye hava ve gaz akışını sağlayacak fakat sıvıya ilişki etmeyecektir.

Geçirdiğiniz plastik hortumun başka ucunu ise içi su dolu rastgele bir şişe kapağına delik açarak suyun dibine değin batıracak şekilde yerleştireceksiniz. Ve olasıysa bu prosedürleri tamamladıktan sonra hem damacanayı hem de su şişesini açık havada bir yerde bekletin. Aksi takdirde rakının alkolünü oluşturacak fermantasyon prosedürü esnasında sunulan zehirli gazlar sağlığınızı tehdit edebilir.

Hazırlamış bulunduğunuz maişenin fermante olması yani alkollenmesi ortalama 20-25 gün kadar vakitcektir. Evet en can alıcı nokta burası. Evde rakımı yapımı çok zor bir prosedür değil demiştir. Gerçekten de zor değil ama kısa bir prosedür de değil maalesef. O yüzden bir an evvelce işe koyulsanız iyi olur 🙂

Alkollenme prosedürü biten sıvının ortamında ortalama %10 ila %12 arasında bir alkol oluşmuş olacaktır.
Rakıyı Damıtmak:
rakı damıtma cihazı

profesyonel rakı üretimi cihazı ile evde rakı

Bundan sonra ise damıtma prosedürüne geçilecek yani su ile rakıyı birbirinden ayırıp daha net, daha duru ve lezzetli bir meşrubat elde edeceğiz ve sonrasında da anasonlama prosedürü diye tanımladığımız rakıya asıl ve en can alıcı tadı ve kokuyu veren prosedürü de yaparak rakı yapımı prosedürümizi sonuca ulaştırarak afiyetle içeceğiz.

Damıtma amacıyla evinizde tespit edilen bir grup malzemeleri kullanabileceğiniz gibi, sahibinden.comda satılan damıtma ürünlerinden de temin ederek daha kolay bir şekilde prosedür yapabilirsiniz. Fakat yarı profesyonel ya da profesyonel bir ürün satın alabilmek istemiyorsanız, rakınızı bir düdüklü tencerenin kapağına delik açıp metal bir boyu kaynatarak da yapabilirsiniz fakat düdüklü tencerlerin de pahalı şeyler bulunduğunu hesaba katacak olursanız belki sırf bu iş amacıyla bir ürün almanız daha karlıya gelebilir.

Fakat damıtma prosedürüne geçerkenkimaişe transfer prosedüründe sıvıyı çalkalamadan transfernız ve dibindeki tortu aynısı şeyi almamanız çok önemlidir.

Damıtmanın mantığını anlarsak daha doğru yapacağımızı düşündüğümden de belirtmeden geçmek istemiyorum ki kaynama noktası değişik iki sıvının ısı farkından dolayı birbirinden ayrılma prosedürüne damıtma adı verilir.

Düdüklü tenceremiz, rakı maişesinin bulunduğu damacanadan daha aşağıda duracak şekilde birbiriyle ilişkilendirildikten sonra, çok hafif ateşte ocağa koyulur ve ayrışan sıvımız yavaş yavaş tencerenin amacıylae akacaktır.

Bu prosedür de tamamlandıktan sonra son olarak anasonlama da yaparak rakımızı içime hazır duruma getirebiliriz.
ev yapımı rakı güvenilir midir?
ev rakı yapımı güvenilirdir

Evde Rakı Yapmak ile Sahte Rakı Aynı Şey Değildir

Bu soru sık sık karşımıza çıkan bir soru. Öncelikli olarak alkollü meşrubatlerin hiç birinin sağlığımızın arkadaşı bulunduğunu söyleyemeyeceğimizi ifade etmek isteriz. Dolayısıyla verilebilecek hiç bir içki tanıminin yüzde yüz güvenilir bulunduğunu söylememiz olası değil fakat evde rakı gerçekleştirme dendiğinde pek çok insanın risk olarak aklına gelen şey haberlerde sıkça karşımıza çıka düzmece rakı vakaları ve buna bağlı ölümler bulunduğundan, bu konuyu aydınlatmak üzere, yukarıda da bildirdiğimiz gibi, burada ölüm tehlikesini tetikleyen şey rakının fabrikasyon değil ev yapımı olması ile ilgili bulunduğundan ziyade, merdiven altı firmalar ya da şahıslar tarafından, normalde rakı yapımında dışarıdan takviye edilen süratli fermente tekniği olan etil alkol tüketimi yerine metil alkol kullanılmasıdır.

Metil alkol içmek, gözlerde görme kaybından beyin hasarına kadar, sonu ölümle dahi sonuçlanabilecek problemlere yol açabilmektedir.

Fakat bizim sunduğumuz ev yapımı rakı tanımlerinde ne metil ne de etil alkol takviyesi esasen söz hususu değildir. Tamamen natural alkollenme vakitci ile oluşturulan rakımızı bir vakit bekleyerek sabrederek elde ediyoruz ama ismini organik rakı olarak bile koyabiliriz.

Siz de evde rakı yapıyorsanız, bizim aktarmış bulunduğumuz tekniklere alternatif daha kolay bir rakı yapımı öneriniz var ise, yorumlar vasıtasıyla bizlerle paylaşırsanız minnettar oluruz.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek