Garanti Bankasının Swift Kodu Nedir ?

Teknolojik ilerlemeler ve dünyanın bundan sonra her yerinde teknolojinin kullanılmasıyla beraber bir ülkeden diğer bir ülkeye para aktarımı yapma gereksinimi daha da artmıştır. Hal bu tür olunca insanlarında bu aktarmade kullanılmak üzere standart bir dile gereksinim duymuşlardır. Eğer Garanti bankası müşterisiyseniz ve uluslararası bir para aktarımı gerçekleştirme istiyorsanız bankanın Swift kodunu bilmeniz gerekir.

Swift Kodu Nedir?

Uluslararası bankacılık kurulunun verilen bir kararla, 1977 yılından itibaren sarfedilen Swift kodu, uluslararası para aktarmalerinde sarfedilen dildir. Açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan bu kod; müşterinin, Türkiye’den yabancı bir ülkeye para aktarımı yapmasını sağlar. Dünya bankacılığında standart bir dildir.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Her banka amacıyla ayrı olan Swift kodu, 11 haneden oluşur. Bu kodun tüm harfleri büyük yazılmak zorundadır. Eğer bankanızın Swift kodu 11 haneden az ise, kodun sonuna 11 haneye tamamlayacak şekilde ‘X’ koyulur. Kodun ilk dört hanesini bankanın ismi belirler. Sonraki 2 hane ise uluslararası işlemlerdeki ülkenizin kısaltmasını barındırır. Bir ileri 2 karakter ise ulusal koddur. Yerel kod bazı durumlarda değişkenlik göstererek 3 haneden de oluşabilir. Eğer bir yerlerde Swift yerine BIC kodu kelimesini duyarsanız, bu sizi şaşırmasın zira ikisi de aynı kodlardır.

Garanti Bankasının Swift Kodu

Garanti bankasında, uluslararası bir para aktarımı gerçekleştirecekseniz gereksiniminiz olan yalnızca 3 şey vardır. Garanti bankasının Swift kodu olan “TGBATRISXXX”, isminiz soyisminiz ve hesap numaranız. Bankanın ismini yazmanız bir işe yaramayacaktır. Burada mühim olan Swift kodudur. Eğer aktarma prosedürünü 17.00’dan evvelce gerçekleştirirseniz, en geç 2 iş günü içersinde; 17.00’dan sonra yaparsanız en geç 3 iş günü içersinde karşı taraftaki hesaba para ulaşacaktır. Karşı banka tarafından, yaptığınız Swift üzerinden kesinti gerçekleşebileceği de unutulmamalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu