Hibe Kredisi Nasıl Alabilirim ?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri, Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı) isminden de anlaşılacağı üzere iş dünyasına yeni atılan ya da sahip olunan işletmesini daha iyi duruma getirmek isteyen ve özellikle 2015 senenindan itibaren genç girişimcilerin resmen göz bebeği haluna gelen bir kamu kuruluşudur.

Hibe Kredisini Nasıl Alabilirim?

KOSGEB’in genç girişimcilere sunmuş bulunduğu en cazip hibe kredisi, 50.000 TL’ye kadar varmaktadır. Fakat bu noktada KOSGEB’in, kuracağınız işletmenin her anlamda sıhhatli olması adına sizden istediği birtakım şartları yerine getirmek halundasınız. Bu şartlardan birisi, KOSGEB ile koordine halunda etkinlik yürütmekte olan kurumların, senenin belirli zamanlarında açmış bulunduğu girişimcilik kursuna katılarak girişimcilik sertifikası almaktır. Bu kurslar en çok 32 saat olmakla birlikte, rastgele zor bir yanı da bulunmuyor. Derslere girip çıkıyor ve sertifikayı alıp işletmenizi açma yolundaki adımlardan birini atmış oluyorsunuz.

Bu arada KOSGEB, yeni açılacak işletmelerde sürdürülebilirlik adına iş planına gerektiğince özen göstermekte. Sizden istenildiği üzere, “Bu işletmenin önümüzdeki senelerde kâr-zarar dengesi nasıl olacak?” , “İflas etme halunda ek kaynaklarla hal düzeltilebilecek mi?” , “Sektörde bu tür bir kuruluşa namacıyla gereksinim var?” gibi soruların cevabını gerektiğince kararlı bir biçimde vererek KOSGEB’e başvurunuzu yapmalısınız.

Hibe Kredisi Ne Zaman Alınır?

Ayrıca başvurunuzun kabulü halunda 50.000 TL’lik krediyi tek çırpıda alamamaktasınız. Buna göre 50.000 TL parçalara ve bölümlere ayrılmış olup, her bir bölgede gideriniz kadarıyla destek almaktasınız. Bu bölümler ise şöyledir:

Kuruluş giderleri amacıyla 2.000 TL,
Makine, Teçhizat ve Büro donanım giderleri amacıyla 18.000 TL,
İşletme giderleri amacıyla 30.000 TL,

olmak üzere toplam 50.000 TL’ye kadar krediyi alıp kendi işletmenizi kurabilmeniz mümkündür. Öte yandan işletme kurulduktan sonra belirli bir vakit KOSGEB doğrulusunda denetlemelere tabi tutulma halundasınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu