Kan Şekerini Dengede Tutmak İçin Neler İyi gelir

Kan Şekerini Dengelemek İçin Neler Yapmalıyız?

Günümüzün çoğalan hastalıkları ortamında yer alan diyabet hastalığından korunmak amacıyla kan şekerini dengede tutmak gerekiyor. Peki, kan şekerini dengede tutmak amacıyla neler yapılması gerekiyor? Kan şekeri kan ortamında tespit edilen belli bir oran şeker seviyesidır. Bu seviyesi dengelemek amacıyla dengeli beslenmeye ve bol su tüketmeye özen gösterilmesi gerekiyor. Günde 6 öğün yemek ve az yemek ehemmiyet taşıyor. Öğün atlamamak ve her öğünde süt, yoğurt ve ceviz kullanımına özen göstermek gerekiyor. Şerbetli ve çikolatalı besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Kan şekerini dengede tutmak amacıyla kahvaltı öğününde yağlı ve çok aşırı yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Meyve tüketirken aşırıya kaçmamak ve mevsiminde var olan meyvelerden sadece tadımlık tüketmek gerekiyor. Meyve ve sebzelerden her vakit posalar elde ederek tüketmek büyük oranda yararlı oluyor. Günde en az iki buçuk litre su tüketmek gerekiyor. Kan şekerinizin düşmemesi amacıyla yanınızda küçücük atıştırmalıklara yer vermeniz gerekiyor. Fakat bu atıştırmalıkların şeker içermemesine ve natural olmasına ilgi etmeniz gerekiyor.

Kan Şekeri İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kan şekerini dengede tutmak amacıyla ilgi etmemiz gereken birtakım konular vardır. Sık sık Aralıklarla bir şeyler atıştırmak ya da yürüyüş yaparak kan şekerini dengede tutmak gibi. Sizde kan şekerinizi nasıl dengede tutacağınızı bilmiyorsanız, şunlara ilgi edebilirsiniz.

Her üç saatte bir bir şeyler atıştırmak gerekiyor.
Hiç bir öğünün atlamamak ehemmiyet taşıyor.
Süt ve kuru yemişler hayatın en mühim parçaları durumuna gelmelidir.
Çok çok çay, kahve ve kola gibi kafeinli meşrubat tüketmemek gerekiyor.
Doğal olmayan meyve sularından uzak durmak gerekiyor.

Kan Şekerinin Dengelenmesi İçin Yürüyüş Önemli

Kan şekerini dengelemek amacıyla spor, egzersiz ve yürüyüş gerçekleştirme çok mühimdir. Genellikle de bayramlarda şekeri baklava, dolma ve börek gibi besinlerden oldukça uzak kalmanız gerekiyor. Canınız tatlı çektiğinde hafif sütlü tatlılar yiyebilirsiniz. Vitamin ve protein tüketmeye daha çok vakit ayırmalı ve her porsiyona ilgi etmelisiniz. Bu tavsiyeleri hayatınıza birleşik ederek kan şekerinizi dengede tutabilir ve diyabetten de korunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek