Kansere Yakalanmamak İçin Öneriler

Kanser ne yazık ki şimdilik tam olarak sebebi ve tedavisi bulunamayan ölümcül bir hastalıktır. Tam manasıyla tedavisi olası olmadığı ve hayati bir risk taşıdığı amacıyla eksperler kanser hastalığına yakalanmadan evvelce önlem almamız gerekliliğini vurguluyor. Kanser olmamak amacıyla gereken önlemleri aldığımızda kanser olma riskimizi ötelemiş olacağız.

Kanserin %5-10’u kalıtsal faktörlere bağlıdır yani ailenizde kanser hastalığı hayatış kişi varsa risk taşıyorsunuz demektir ki bu sizin daha ilgili bir hayat hayatanızı gerektirir. Diğer kanser nedenleri ise bilindiği üzere sigara ve alkol kullanımı, aşırı şişmanlık (obezite), sıhhatsız beslenmedir.

 

 

Kansere yakalanmamak amacıyla ne tür önlemler almalıyız?

Özellikle yaz aylarında ilgi etmeniz gereken bir kaç ufak tavsiyede bulunacağım;

-Aşırı şeker, tuz ve yağ üretiminden kaçının.

-Dengeli ve sıhhatli beslenmeye özen gösterin.

-Kilo almamaya özen gösterin, formunuzu koruyun.

-Gazlı meşrubat tüketiminden kaçının.

-Çok çok dondurma tüketmeyin.

-Sıvı ihtiyacınızı su ile giderin.

-Özellikle yaz aylarında gazlı meşrubat yerine taze sıkılmış meyve suları tüketin.

-Güneş ışınlarının yoğun bulunduğu 11.00 ve 15.00 saatleri arasında olası bulunduğunca dışarı çıkmayın.

-Öğle saatlerinde dışarıda olmanız gerekiyorsa çıplak tenle güneşe maruz kalmayın, şapka, gözlük, şemsiye kullanın.

-Güneş koruyucu kremlerde kanser riski taşıdığından bu tür kremleri kullanmayın.

-Solaryum cihazlarından uzak durun.

-Sigara ve alkolden muhakkak uzak durun.

 

Sağlıklı bir hayat amacıyla;

Yalnızca kansere yakalanmamak adına değil u önerileri hayatımızın bütün kısmında uygulamamız gerekir. Çünkü sıhhat bir kere elden gitti mi bir daha geri kazanmak zordur. Yaradanın bize vermiş bulunduğu sıhhatli bedenimizi elimizden geldiği kadar korumalı, kötü alışkanlıklardan uzak durmalı, bulduğumuz her şeyi mideye indirerek obeziteye kucak açmamalıyız.

Düzenli yürüyüşler, gerilimden uzak bir hayat, derli toplu uyku saatleri, öğünlü yemekler bizim hayat niteliğimizi artırdığı gibi tedavisi şimdilik bulunmamış kanser gibi hastalıklardan da korunmamızı sağlar.

Yaz olsun kış olsun hayatımızı daima derli toplu ve dengeli hayatalıyız. Çünkü her şeyin fazlası zarardır. Mesela güneş gerektiğince faydalıdır kemiklerimiz amacıyla fakat yaz aylarında çokca güneşe maruz kalmak bizi kansere taşır. Yine kırmızı et unutkanlık amacıyla çok iyi gelir ama fazlası bizi kansere götürür. İçki ve sigaradan esasen hiç konuşmuyorum bu tür maddeleri bundan sonra hayatımızından çıkarmanın zamanı geldi de geçiyor.

Sağlıklı kalın..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu