Kayıp & Çalıntı telefon bulma

Merhabalar, teknoloji gün geçtikçe ilerliyor sizler için çalıntı telefonları ve kayıp telefonlarınızı nasıl bulabilirsiniz ? Makalesi hazırladık.

Kaybolan cep telefonunuza bir türlü ulaşamıyorsanız ve çalındığından kuşku ediyorsanız cihazınızın nerede olduğunu görmek çok kolay! Kayıp ya da çalınan cep telefonu bulmak sandığınız kadar zor değil, üstelik anlatacaklarımızla yalnızca kayıp ya da çalınan akıllı cep telefonunuzu bulma prosedürünü değil, çoğu prosedürü de gerçekleştirerek cihazınızın uzaktan güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi akıllı cep telefonu cihazlarında Android ve iOS işletim sistemine sahip olmak üzere birbirinden ayrılmaktadır. Bu ayrımdan dolayı, kayıp cep telefonu bulma prosedüründe de yapacaklarınız farklı. O amaçla sizler amacıyla hem Android kayıp telefon bulma hem de iPhone kayıp telefon bulma adı altında iki seksiyon hazırladık. Hangi cihaza sahipseniz ideal seksiyonü inceleyebilirsiniz.

Umarız cihazınızı bu yöntemler ile basitçe bulabilirsiniz. Eğer cihazınız şimdilik kaybolmadıysa da bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü cihazınız kaybolmadan evvelce yapacaklarınız var. Aksi takdirde cihazınız kaybolduğunda ya da çalındığında ona ulaşmanız pek olası olmayacaktır.
Kayıp Android Telefon Nasıl Bulunur ?

Kayıp ve Çalıntı Cep Telefonu Nasıl Bulunur

Android telefonunuzun kaybolduğunu düşünüyorsanız cihazınızın belirlemeini internet üzerinden basitçe yapabilirsiniz. Bunu yapmak yollarını az sonra sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle kayıp Android telefonu bulmak amacıyla akıllı cep telefonunuzda daha eskiden Find My Device programını indirmiş, cep telefonunuzda aktifleştirme yapmış olmanız lüzumluliğini belirtmek isteriz.

İsterseniz, ilk olarak bu programın telefona nasıl indirildiğini ve kullanıldığını anlatalım. Eğer telefonunuz kayıp değilse bu prosedürü uygulayın ve böylelikle önleminizi baştan alın. Aksi takdirde cihazınızı bulamazsınız.

Kayıp Android Telefon Bulmak İçin Uygulama

Find My Device programını Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Bu programlamayı akıllı cep telefonunuza indirmek amacıyla tıklayın. Bu program amacıyla lüzumlu birkaç ayardan bahsedelim. Aşağıda yer alan bilgileri cihazınızda denetim edin.

Uygulamayı cep telefonunuza indirdikten sonra Android cihazınızın ayarlarından koordinat servislerini aktif duruma getirin. Bu prosedürü yapabilmeniz amacıyla emniyet ve koordinat ayarlarından “Konum” sekmesini açın.

Eğer akıllı cep telefonunuzda cihazımı bul özelliği kapalıysa bu prosedür adımlarını takip edin. Cihazınızın ayarlar menüsünden “Emniyet ve Konum” ya da Google sekmesini seçin sonrasında “Emniyet” son olarak “Cihazımı Bul’a” dokunun. Aşağıda bildirdiğimiz seçenekleri aktif edin.

Bu cihazın koordinatunu uzaktan belirle.
Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izin ver.

Bu seçenekleri seçtikten sonra cihazınız kaybolduğunda koordinatunu belirleme edebileceksiniz.

Kayıp Android Cihazı Bulmak ve Verileri Korumak İçin Yapılacaklar

Telefonunuza bağlı Google hesaplarınızla https://android.com/find linkine tıklayarak giriş yapın.
Açılan sayfadaki harita ile internet bağlantısına sahip cep telefonunuzun koordinatunu belirleme edebilirsiniz.

Kayıp cihazınızdaki bilgileri güvenliğini sağlamak amacıyla onu kilitlemek istiyorsanız, az evvelceki link üzerinden yapabilirsiniz. Bunun amacıyla, Google hesaplarınız ile giriş yaptıktan sonra sol doğrultuda cihazınızı görebileceksiniz. Buradan Kilitleme sekmesini etkinleştirebilirsiniz.
Kayıp iPhone Nasıl Bulunur ?

Kayıp ve Çalıntı Cep Telefonu Nasıl Bulunur 2018

iPhone’unuzu koyduğunuz yeri unutmuş ya da onu yitirmiş olabilirsiniz. Böyle bir halde hiç endişelenmenize lüzum yok. Çünkü bunun bir yolu var! Böyle bir halle karşı karşıya kaldıysanız kayıp iPhone nasıl yer alır sorusuna derhal cevap verelim. Anlatacağımız bu yazıda yalnızca kayıp iPhone cihazınızı değil, aynı vakitte iPad ya da iPod’unuzu da bulabileceksiniz.

Kayıp iPhone Cihazı Bulmak ve İçindeki Verileri Korumak İçin Yapılacaklar

iPhone’umu Bul programı ile aygıtınızı bulabilir ya da aygıtınızın uzaktan denetimlerini yapıp bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

Kayıp iPhone Cihazı Bulma Adımları

Bilgisayarınızda ya da MAC’de https://www.icloud.com/#find linkine tıklayınız.
Buradan giriş yaptıktan sonra “iPhone’umu bul / Find My iPhone” opsiyonuna tıklayın.

Bu kadar basit! Bunu yapabilmeniz amacıyla eskiden telefonunuzun koordinatlandırma işlevini aktif duruma getirmiş olmanız lüzummektedir. Hem de cihazınızda “iPhone’umu Bul” özelliğide açık olması lüzummektedir.

Kayıp iPhone Cihazındaki Verileri Koruma

Cihazınız birinin eline geçtiyse ve ortamında mühim bulgularınız ve bilgileriniz varsa cihazınızı uzaktan kilitleyebilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun amacıyladeki bilgileri koruyabilirsiniz. Hemen nasıl yapıldığını anlatalım:

Kayıp modunu açmanız lüzummektedir. Bunun amacıyla, https://www.icloud.com/#find linkine giriş yapın.
Giriş yaptıktan sonra “Tüm aygıtlar” opsiyonuna tıklayıp kayıp modundaki aygıtınızı seçin ve sonrasında “Kayıp modu” opsiyonuna tıklayın.
Burada size ulaşmalarını dilediğiniz telefon numarasını ve yazmak dilediğiniz notu seçerek aygıtınızı kilitleyin.

Bunun yanısıra cihazınızda belirleme edilen size ait bütün bilgileri silebilirsiniz. Bunun amacıyla “iPhone’u Sil” sekmesini seçmeniz yeterli olacaktır.

Kayıp Aygıtınızda iPhone’umu Bul Aktif Değilse

Az evvelce bundan bahsetmiştik. Cihazınızın korumasını sağlamak ve koordinatunu izlemek amacıyla bu özelliğin daha eskiden aktif edilmiş olması lüzummektedir. Eğer daha eskiden bu özelliği aktif etmemişseniz yapacaklarınız; Apple kimliği parolanızı değiştirmeniz lüzummektedir.

Bu sayede diğerlarının iCloud bilgilerinize ulaşmasını ya da diğer servisleri kullanmasını engellemiş olabilirsiniz. Bunun amacıyla gerçekleştireceğiniz prosedür sırasıyla;

https://Appleid.Apple.com/tr linkine tıklayınız ve hesaplarınıza giriş yapınız.
Emniyet seksiyonuna gelerek “Parola Değiştir” sekmesini seçin.

Buradan sonra sizden dilenen sahip olunan parolanızı da girerek yeni parolanızı oluşturun ve prosedürü tamamlayın. Bu prosedürü bitirdikten sonra, cihazınızda bağlı olan bütün hesapların parolasını değiştirin. Kaybolan cihazınızı kablosuz etkileşim operatörünüze bildiriniz.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek