Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır ?

Kişisel blog nedir?

 

Kişisel blog; insanların deneyimlerini, bilgilerini ya da duygu ve düşüncelerini makale ve görsel içeriklerle paylaştığı bir blog sitesidir. Kişisel bloglarında yazarlar, eksper oldukları hususlar ile alakalı geliştirici içerikler paylaştıkları gibi yetenekleri tarafında resim, hikaye, şiir gibi edebi ve sanatsal çalışmalarını da paylaşırlar. Ülkemizde şahsi bloglarında gündelik yaşantılarını paylaşan bloggerlar (blog yazarı) bulunduğu gibi çöp site misali arama motorlarını amaç alarak her cinsten içerik paylaşan bloggerlarda bulunmakta.

Konu ile alakalı deneyimlerimi temel alarak şunları söyleyebilirim: Temeli kurumsal bir firmaya ya da profesyonel bir ekibe dayanmayan bütün blog siteleri gerçekte birer şahsi blogtur. Yemek tarifleri, film önerileri, hikaye, şiir ya da internetmaster hususları gibi tekil ağızdan, yazarın kendi tespit ettiği kurallar kapsamında içeriklerin yayınladığı bütün blog siteleri birer şahsi blog sitesidir.

Kişisel bloglarda ne tür içerikler paylaşılır, paylaşılmalıdır?

Günümüzde şahsi blog sitelerinde yazarlar izledikleri filmleri ve okudukları kitapları özetleyecek şekilde içerikler paylaştığı gibi gündelik yaşantılarında karşılaştıkları internet, bilgisayar, işletim sistemleri problemini da paylaşıyorlar. Bunların yanısıra ürettikleri edebi ve sanatsal çalışmaları paylaşan yazarların bulunduğu gibi anılarını paylaşanlar da bulunmakta. Hem de bütün bu bahsettiğim hususları yalnızca bir blog sayfasında bir araya getiren bloggerlar da var.

Blog dünyasına yıllarını vermiş bloggerların, SEO ve içerik üretmede profesyonelleşmiş yazarların içerik paylaşma hususu ile alakalı ortak önerileri bulunmakta. Bu önerilere göre blog yazarları bloglarında belirli hususlara yönelmeli ve arama motorlarını amaç alan içerik paylaşımından vazgeçmeleri yönünde. Önceden tespit edilen hususlar tarafında bilgilerimizi ve deneyimlerimizi bloglarımızda paylaşmak temelen arama motorlarınca doğru kategoriye yerleşmemize ve blogumuzu takip eden ziyaretçilere daha sıhhatli ve daha verimli paylaşımlarda bulunmamazı sağlayacaktır. Kopya içeriklerin söz hususu bile olmadığı bu mecrada, kendi tarzımıza göre yararlı içerikler paylaşmamız gerekir. Öğrenmekten ve araştırmaktan sıkılmayacağımız, takipçilerimizi ve kendimizi geliştirebileceğimiz hususlar belirlenmeli ve derli toplu olarak kaliteli içerikler paylaşılmalı.

Kişisel blog sitelerinde içeriklerin önemi

Kişisel bloglardan ziyade bütün bloglarda ürettiğimiz içerikler daima kaliteli ve orjinal olmalıdır. Yazılar yalın ve anlaşılır olmalı.Yazı ortamında makalem ve dil bilgi kapasitesi kurallarına uyulmalı. Argo ve küfür gibi ziyaretçilere rahatsızlık verecek kötü sözcük ve tamlamalardan uzak durulmalı. Doğruluk payı olmayan ve eskiden deneyim edilmeyen yalan hatalı ve yetersiz içerik paylaşımından uzak durulmalı. Yazılar kadar paylaşımlarım ortamında yer alan görsel içeriklerinde kaliteli ve orjinal olması gerekir. Farklı mecralardan izin alınmadan telif hakkı ihlal edilerek alınan görseller, blogumuza ciddi hasarlara niçin olabilir. Yayınların ortamında yer alan görseller, özenle hazırlanmalı ve hususyla alakalı olmalı.

Kişisel blog sitelerinin temaları, görünümleri nasıl olmalıdır?

Her kurumsal oluşumun internet sitesinin, mobil uygulamasının kendisine has bir manzarası vardır. Temada sarfedilen renkler, makale karakterleri o firmanın kalitesini, duruşunu, kimliğini yansıtır. Kişisel blog sitelerinin görünümleri de bu şekilde olmalıdır. Yani yazara has olmalıdır. Benzersiz ve orjinal olmalıdır. Yazarın iç dünyasını yansıtmalıdır. Sıradanlaşmış temalardan ziyade ziyaretçilerin severek daha çok süre harcayacakları bir görünümde olmalı. Mobil uyum ve açılış sürati hususlarında ziyaretçileri bıktırmayan temalar tercih edilmeli. Genellikle makalelar okunurken gözleri rahatsız edecek renklerden sakınmalı, makale karakteri ve ebatı hususu ile alakalı okuyucuların fikirleri tarafında tercihler yapılmalı.

En iyi şahsi blog siteleri

Bana göre “en iyi şahsi bloglar” belirledikleri hususlar tarafında, derli toplu olarak paylaşımlarda tespit edilen ve takipçilerine dşayet veren yıllanmış bloglardır, şarap misali…

Ülkemizde hatalı anlaşılan bir çok husus vardır. Mesela derslerinde başarılı olan öğrencilere zeki damgasının vurulması gibi. Halbuki oyunu kurallarına göre oynarsanız şayet başarılı olmanız raslantı olmayacaktır. Bu numuneyle beraber arama motorlarında şahsi blog diye arama yapıldığında, ilk sıralarda görünenlerin gerçekte en iyi şahsi bloglar olmadığı hususu ile alakalı benimle hemfikir olursunuz galiba. Bu yüzden en iyi diye şahsi blogları listelemem pek doğru olmaz. Çünkü değişik değişik hususları baza alarak paylaşımlarda tespit edilen o kadar güzel bloglar var ki, burada yalnızca 5 10 adedini listelemek diğerlerine hakaret olur.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek