Kişisel Bloglar Nasıl Olmalıdır ?

Blog siteleri gün geçtikçe tanınmış duruma gelmektedir ve nerdeyse her internet kullanıcısının şahsi blog sitesi vardır. Blog okumaya başlayan her bireyin kısa sürede kendi blog sitesini meydana getirdiği bilinmektedir. Bu bloglara da şahsi blog adı verilmektedir. Blog meydana getirmek teknik yönden basittir fakat her bloga şahsi blog demek zordur. Bir blogun şahsi olması amacıyla blog kavramının ne bulunduğunu çok iyi kavramak gereklidir. Peki, şahsi blog nasıl olması gereklidir? Öncelik ile şahsi bloglar inanın kendisini en özgür hissettiği yer olarak nitelendirilebilmektedir. Kişisel bloglarda belli bir konunun olması olası değildir. Bunun nedeni, şahsi bloglarda yazarın kendi düşüncelerini ve izlenimlerini paylaşmasıdır.

Kişisel blogları başka bloglardan ayıran en mühim özellik de budur. Mesela bir moda blogu yazarı, e son moda olan giysileri tanıtırken olumlu ve olumsuz yönlerini de yazmaktadır. Bu olumlu ve olumsuz yönler tamamiyle blog yazarının kendi düşüncelerinden oluşmaktadır.

Kişisel blog, her hususta bilgi veren, her haberi duyuran bir blog türü değildir. Hem de kopyala yapıştır ile yapılan bir site de değildir. Kişisel bloglarda gelir ve hit tasası olmamalıdır. Hem de  yazarının dışında bir görüşe de yer verilmemelidir. Adından da anlaşılacağı gibi şahsi blog şahsidir. Kişisel blog nasıl olması gereklidir diye sorulduğunda, ilk olarak alan adı seçiminin de bireyin adı ve soyadı olması gereklidir denilebilmektedir. En mantıklısı da buludur zira blog şahsidir ve alan adının da bireyin adı olması kadar natural bir hal olamaz. Fakat kimliğini tanımlamak istemeyen bireylerin de bulunduğu bilinmektedir.

Bu halde ad ve soyad yerine yalnızca isim kullanılarak orijinal isimler türetilebilmektedir. Kişisel bloglarda en çok üstünde durulan konu, tema seçimidir. Kişisel bloglardaki tema seçimi, blogu kullanan bireyin ve amaç kitlesinin profiline ideal olması gereklidir. Mesela çok genç yaştaki bir bireyin blog ilişkisi, dinamik olabilmektedir. Orta yaştaki bir bireyin blog ilişkisi ise daha yalın olabilir. Fakat ne olursa olsun blog ilişkisi seçilirken okuyucunun beklentilerinin göz ardı edilmemesi gereklidir.

Kişisel blog nasıl olması gereklidir sorusuna yanıt aranırken hakkımda sayfasının oluşturulması gerekliliği meydana çıkmaktadır. Kişisel blog sayfasında ziyaretçiler bireyin fikirlerini, görüşlerini ve tecrübelerini okumak amacıyla gelmektedir. Hem de bu yazıların sahibinin kim bulunduğu da merak edilmektedir. Bu amaçla hakkımızda sayfası kesinlikle olması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek