Kredi Notu hakkında detaylı bilgiler

Kredi Notu Nedir?

Geçmiş günlere ait yapmış olduğunuz bütün finansal hareketlerin bir kuruluşta toplanarak analiz edilip, belli bir puanlandırma sitemiyle sayısal veriye dönüştürülmesine kredi notu denir. Ülkemizde bireylerin bütün işlemiş finansal faaliyetlerini takip eden ve kredi notunu belirleyen kurum Findeks yani Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ‘dur.

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncellenir?

Kredi alabilmek isteyen ve finansal hallarını etkileyen olumsuz faktörlerle alakalı bilgi sahibi çoğu insan kredi notunun ne vakit güncelleneceğini merak ediyor ve şu soruyu soruyor: kredi notu kaç günde bir güncelleniyor? Çoğu insanın düşündüğünün aksine kredi notu aylık periyotlarla düzenlenmek mecburiyetinde değildir. Aylık periyotlarla güncellemeler olabileceği gibi daha gecikmeli olarak da güncellenebiliyor.

Kredi Notu Nasıl Güncellenir?

Kredi notu, banka, faktöring, tüketici finansman gibi kuruluşların Kredi Kayıt Bürosu’na bildirimleri neticesi güncelleniyor. Kredi notunuzu düzeltmek adına yapmış olduğunuz bütün faaliyetler bildirimlerin gecikmesi neticesi derhal sonuç vermeyebiliyor. Ödemelerinizi derli toplu olarak yapıyorsanız, borçlarınızı ödemeye başladıysanız kredi notunuzun artması beklentisi ortamında olabilirsiniz. Kredi notum namacıyla değişmiyor diye düşünüyorsanız, biraz vakit tanımanızda yarar var. İki gün sonra değişebileceği gibi otuz iki gün sonra da değişebiliyor. Bu hal tamamiyle bağlı bulunduğunuz finansal kurumun KBB (Kredi Kayıt Bürosu) ‘ye bildirimiyle alakalıdır.

Kredi Notu Hangi vakitlerle Sorgulanmalıdır?

Kredi notunuzla alakalı en güncel neticesi alabilmek amacıyla iki günde bir ya da haftada bir kredi sorgulaması gerçekleştirme yerine son yaptığınız sorgulama tarihinizi baz alarak 45 gün ardından yeniden yeni bir sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Ödemelerinizi derli toplu yaptığınız, borçlarınızı kapattığınız ve belli bir vakit kredi isteminde bulunmadığınız durumda kredi notunuzda artış yoksa bu durumda akla gelmesi gereken tek şey bağlı bulunduğunuz finansal kurumun KBB’ ye bildirim yapmamış olmasıdır. Belli bir vakit zarfı atlattıktan sonra yeniden denetim ettiğinizde kredi notunuzdaki artışı fark edebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu