Organik ürünlerin faydaları nelerdir ?

Organik ürün mevsiminde yetişen, sera ürünü olmayan ekilip, dikilip saatinde hasat oluşturulan mamüllerdir. Doğal bölge ve natural şartlarda yetişirler. Kalıtsal mühendislik, ilaçlı gübreler, besin boyaları, büyütme hormonları, antibiyotikler ve başka sentetik kimyasallar kullanılmaksızın üretilmektedirler. Pazar da ucuz ve geç bozulan mamüller ne yazık ki organik değildir. Organik mamüller tüketme ve kullanım süresini aştığında çabukça bozulur. Organik mamüllerin tüketimi sıhhat amacıyla çok önemlidir. Günümüzde bir çok hastalığın sebebi kimyasalların olarak imal edilen besin ve giyim mamüllerdir. Araştırmaya göre köy yaşamı yaşayıp kendi mahsulünü üretip tüken bir insan yaşamı daha sıhhatli ve daha uzun olarak gözlemlenmiştir. Bu sebeple organik mamülleri araştırarak temin etmeli ve organik beslenerek sağlığımızı korumalıyız. Genellikle besin terörünün gerektiğince yoğun bulunduğu son dönemlerde kaliteli ve sıhhatli beslenmeye özenle ilgi etmeliyiz. Araştırmamız neticesi doğru mamülleri bulup, satın alarak bu mamülleri kullanmalıyız.

Organik Ürünleri Nasıl Anlarız?

Doğal Tohumlar kullanıldığından verim düşük olup, yapay gübreler kullanılmadığından gübre maliyeti yüksektir, geç yetiştiğinden bakımı uzun ve zAhmetlidir, bu sebeple piyasada organik olmayan mamüllere bakarak daha pahalıdır. Bu demek oluyor ki fiyatı ideal olan sebze meyve ve kozmetik mamüllerinden kaçınılmalıdır. Organik mamüller biçim itibari ile mükemmel olmak mecburiyetinde değildir. Alacağınız bir elma eğri bürü ya da şeklinde bir bozulma varsa işte bu elma organiktir. Alacağınız sebzelerde ve meyvelerde kurt, böcek vs. var ise işte bu sebzeler ve meyveler organiktir.

Tüm organik mamüller de ise; kozmetik, deterjan, tekstil, besin, bitki, mobilya, gibi, kesinlikle üzerinde, ambalajında ya da satıcı sertifikasında organik üretim yönetmeliğine ideal olarak hazırlanmıştır ibaresi yer almalıdır.

Doğal Ürün Ve Organik Ürün Aynı Şey Değildir

Doğal ürün kendi kendisine natural bölgeda yağmur suyu vs. yetişen mamüllerdir. Doğal bölge ne gerektiriyorsa öyle yetişir. Peki, “natural olması” bunun sıhhat olması yenilebilirliğinin güvenilir olması ile aynı şey midir? Doğal bölgeda yetişen mamüllere soba bacalarından çıkan duman, rüzgârların tesiri ile belki yan bahçeden gelen gübre ilaçları kırıntıları ve aynısı haller faktör olabilmektedir. Ancak Organik Ürün; ekimden, paketlenmeye kadar her adımı insan kontrolünde ve sertifikalı tarlalarda, sertifikalı işçilerle yetiştirilen mamüllerdir. Bu sebeple her natural bölgeda yetişen ürün naturallığını koruyamayacağından organik mamülleri tercih etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek