SEo da başarılımısın ?

Merhaba.

Sürekli öğrenme, bir SEO amacıyla en mühim aktivite! Her sabah haber okumak, sosyal ve sektörel dergilerde gezinmek bu işin yalnızca kolay bir parçası. Çoğu şeyi test etmeye kalktığınızda bazı durumlarda ayak uydurmak zor olsa da sektör ile alakalı hususlar ile alakalı okumak her vakit mühimdir. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi lokomotiflerdeki arama trendlerini gözlemlemek belki de en mühim hususların başında geliyor.

Her şey her vakit çok süre almaz ve fazlası şeyi otomatikleştirmek gerçekte gerektiğince kolaydır. Twitter’da sitenizi andılar eposta gelsin, seobilog’un rss’lerine yeni husus düştü şu şu şu şahıslara postala gitsin, falanca tarihte face duvarıma… ve çok daha fazlası amacıyla IFTTT gibi vasıtalar mükemmeldir. Hele de bunları rakip incelemesi amacıyla kullandığınızda bir diğer güzel oluyor dünya. 🙂

Verilerin analizi ise bir SEO amacıyla bamdiğer ciddiye sahip diğer bir husus. Bir webmaster’ın bakış açısıyla sitenizde olup biteni kavramak bazı durumlarda ciddi süre gerektirir. Eğilimleri görmek, organik dönüşümleri gruplamak, ücretli aramalardan gelen ziyaretçilerle organikleri karşılaştırmak, hangisinin daha kârlı bulunduğu sonuçlarına ulaşmak. Googme Analytics ve aynısı rastgele bir analitik aracı ile dans etmek.

En sevdiğim hususlardan birisi yeni çıkan ya da yeni keşfettiğim seo vasıtaları ve bunları test etmek. SEO husussu ile alakalı tanıdığım bir avuç meslektaş var ve hepsinin de cephaneliğinde kesinlikle en az bir kaç aracı var, sizin de olmalı.

Yavaş yavaş sesli aramalarında güçlenmeye başladığı şu vakitlarda SEO’nun değişik platformlar vasıtası ile sıksık ilerlemeye devam edeceği bir gerçek. Bilmediğiniz şeyleri denemek amacıyla korkmamak ve bilhassa tembellik etmemek lazım. Büyük resmin parçaları ise fakat bu şekilde bir araya gelecektir.

Bir işi bitirmenin altın kuralı “asla hepsini yapamazsınız” gerçeğini kabul etmek ve boşa çalışmamak amacıyla acımasız bir şekilde öncelik vermeyi öğrenmek bulunduğunu düşünüyorum. Her hususta bulunduğu gibi SEO’da bir plan gerektirir. Gerçeklerinizle yüzleşmenizi ve başarılarınızın devamını dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu