Sigarayı bırakmak İçin Etkili Çözüm!

Merhabalar arkadaşlar, Sigara sağlığa hazırlıdır diyerek sözlerime başlamak istiyorum günde. (2) pakete yakın içiyorum.. Ve günden güne . Daha fazla içiyorum! O yüzden  11 ayın sultanı razaman ayı  çok iyi geliyor artık 1 paket sigara bana (2) gün veya 3 gün yetiyor.. O yüzden Sigara bırakma konusunda bir makale yayınlamak istiyorum..

Önce İnanmak gerekiyor! (3) gün oldu. 6 paket içmem gerekirken ? 1 paket şuan yeni bitiyor..

İnsan sağlığı amacıyla büyük tehlike meydana getiren tütün ürünlerinden sigara akciğerlere ve detaylı hastalıklara namacıyla olmaktadır. Sigaraya başlayanların adedi her sene artış gösteriren bu yaşlar 12 – 13 olarak belirlenmiştir. İnsan hayatını sıhhat ve ekonomik açıdan etkileyen sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler bunu başaramama korkusu ile sigarayla yaşamlarını devam ettirmektedir. Sigaradan kurtulmak isteyen tiryakiler sigarayı bırakmak amacıyla neler yapmaları konusu ile ilgili pek bilgi sahibi olmadıklarından aniden çok sigara bırakma denemeleri olumsuz sonuçlanarak yine sigaraya başlıyorlar.

Kötü alışkanlıkların başında gelen sigaranın kapalı alanlarda içilmesi tamamiyle yasaklanması ile detaylı cezalar ile caydırılmaya işlevini gerçekleştirmesine rağmen, sigara satışlarından devletin aldığı vergi göz önünde bulundurulursa tamamiyle yasaklamak hiç mantıklı görünmüyor. Sigaradan kurtulmak amacıyla ilk evvelce sevdiklerinizi düşünmeniz ve gelişen yaşlarda meydana çıkacak sıhhat problemini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sıhhat kuruluşlarıda sigara bırakma konusu ile ilgili bedava olarak destek verirken, sigaradan halen kurtulamayacağınızı düşünüyorsanız alt kısımdaki tavsiyeleri uygulamanızda yarar var.

 

 

 

Sigara Bırakma Yolları Nelerdir ?

İlk evvelce hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin para biriktirmek,sağlık sorunlarından kurtulmak ya da çoçuklarınıza kötü numune olmaktan kurtulmak olabilir. Aklınıza sigara geldiği zaman bu nedenleri düşünerek içmemeye çalışın.

    İlk olarak sigara miktarını günlük olarak azaltarak, sigaraya bırakmayı deneyebilirsiniz. Birden sigara bırakanların %75’lik kesimi yine sigaraya başladıkları bilinmektedir.

    Üzerinizde sigara ya da sigarayı hatırlatacak çakmak ve kibrit gibi malzemelerden uzak durun. Bıraktığınız anda üzerinizde tespit edilen sigaraları kırın ve ıslatın.

    Sigara içen arkadaşlarınızın yanısıra durmayın ve sigarayı bıraktığınızı söyleyerek bu dönemde kızgın ve gerilimli olacağınızı bilin.

    İçerisinde kafein tespit edilen Kahve ardından sigara içme talebi doğacağından bir müddet kahveden uzak durun. Sigarayı aklınıza getirmeyerek oyalanacak birşeyler bulun.

Acı ya da çok tatlı şeyler yerine, meyve Yemeniz sigara istediğini azaltacaktır.
    Sigara parasını bir kıyıya koyarak, içmediğinizde ne kadar birikim yapacağınızı görün.

Sigara nasıl bırakılır, Sigaradan kurtulma yolları ile ilgili ayrıntılar yer almaktadır.

One Response to “Sigarayı bırakmak İçin Etkili Çözüm!”
  1. nur öztürk 12 Eylül 2017

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek