Sıralamada Kaybolma (Google)

Google hepimizin malumu bulunduğu üzere dünya çapında sarfedilen bir arama motorudur. Bu arama motorunda sitenizin ilgilendiği konular ile ilgili oluşturulan aramalarda üst sıralarda yer alabilmek çok ehemmiyetlidir. Aksi durumda tıklanmayan sayfalar unutulmaya mahkum olmaktadır. Bu kapsamda SEO çalışmaları (arama motoru optimizasyonu çalışmaları) büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Peki SEO çalışmalarına karşın Google’da sıra kaybetmenin sebepleri nelerdir? Bu konuyu ayrıntılarıyla ele alalım. En çok karşılaşılan namacıylalerden birincisi olan algoritma farklılığı ile başlayalım.

Algoritma Değişikliği

Google vakit vakit güncellemeler yapmaktadır. Son vakitlerde oluşturulan bu güncellemeler de saklı kapaklı olmaktadır. Bunun neticesinde ise sıralamalarda sert düşüşler yaşanabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla bu güncelleme ile beraber Google’ın istemediği davranış şekillerini belirleme etmek ve onları gerçekleştirmekten uzak durmak gereklidir.

Bu farkılıkları de webmaster tools ile webmaster forum sayfalarından öğrenebilir ve önleminizi alabilirsiniz.

Backlink Sorunu

Backlink dış sitelere verdiği bağlantı manasına gelmektedir. Eskiden ne kadar çok bağlantı verilirse o kadar iyiydi. Fakat henüz gerektiğince elzem hallerde backlink vermek gerekmektedir. Aksi takdirde bu hal da sert düşüşlere namacıyla olabilmektedir.

Bu halun çözümü de içerik paylaşılması yolu ile çözülebilir.

Rakiplerin Hamleleri

Rakip sitelerinizin yapmış bulunduğu SEO çalışmaları da sizi direkt olarak etkilemektedir. Bunlardan birisi anti SEO çalışmalarıdır. Sonuç olarak  rakibiniz size yönelik SEO çalışmaları yaparak sizin sıralamanızın düşmesine namacıyla olmaktadır.

Diğer bir rakip hamlesi ise kendilerine yöneliktir. Bu durumda rakipleriniz güçlü SEO çalışmaları yardımıyla sizin önüne geçmektedir. Bu durumda yapılacak olan ise rakiplerinizin hareketlerini gözlemlemek ve ilk etapta taklit etmek sonra da bunu ilerletmek olacaktır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bir başka hata ise sarfedilen anahtar kelimelerin çok yoğun olmasıdır. Anahtar kelimeler kuşkusuz kullanılmalıdır. Fakat çok sık kullanılması da ters tepmektedir. Zira her şeyin çoğu zararlıdır. Bu durumda anahtar kelimeler makul civarlara çekilmelidir.

Tema Değişikliği

Bazen bir tema farklılığı yaptıktan sonra ani bir Google sıralama düşüşü yaşanabilir. Bu durumda yeni temanıza makul SEO çalışmaları yapmalısınız veya da eski temaya dönmelisiniz.

Yukarıda saydığımız namacıylaleri fark edebilmeniz amacıyla sıksık olarak sıralamanızı takip etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek