Sirke Nelere İyi gelir ? Faydaları Nelerdir

Sirke Nedir Sirkenin Faydaları Nelerdir

Sirke genelde mutfaklarda sıkça kullandığımız yemek ve salatalara lezzet katmak hedefiyle kullanılmakta olan asetik asit birtakımnda sulu çözelti olarak kullanılmaktadır. Özellikle üzüm, elma, ayva gibi meyvelerden yapılarak kullanılmaktadır. Yapımında ısının gerektiğince önemi bulunmaktadır 20 ila 30 derece bir ısıda rahatlıkla oksitlenebilirler. Sirkenin sıhhat yönünden faydası saymakla bitmez. Sindirimi basitleştiren sirke ilaveten bağırsakta yapıştığı amacıyla kolestrol emilimine engel olmaktadır. Kansızlar amacıyla B12 ve folik asit eksikliğini gidermekte yararlıdır. Sirke bünyesinde tespit edilen vitaminler yardımıyla gerektiğince çok faydası bulunmaktadır. Gerek tüketerek gerekse de cildimize ve saçlarımıza kullandığımızda da faydası mevcuttur.

Sirkenin Önemli Faydaları Nelerdir?

Ağız kokularını giderir
Ateş düşürücü tesire sahiptir
Zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır.
Saçlara yararlıdır
Cilde yararlıdır

Sirkenin Saçlara Faydası

Bilindiği gibi birtakım kürler de saçlarınız amacıyla sirke gerektiğince yararlıdır. Yıkama suyunuza sirke karıştırarak saçlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz. Sirkenin ph derecesinin saçlara ideal bulunduğu gerçektir. Saç diplerine iyi gelen sirkeyi ilaveten biraz karbonatla karıştırarak kullandığınızda kepeğe karşı iyi yaklaştığını görebilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınızda saçlarınızın daha diri bulunduğunu görebilirsiniz.

Sirke Ciltteki Lekeler İçin Faydalıdır

Sirke cilt içersinde yararlı bir solüsyon olarak kullanılabilir. Sirkeyi bir bardak suyun amacıylae yarım fincan sirke katarak pamuk yardımı ile cildinize uygularsanız leke ve kırışıklıklara faydası bulunduğunu göreceksiniz. Cildinizde lekeler mevcutsa sirke suyunu kullanabilir ve cilt lekelerine edebiyete kadar veda edebilirsiniz.

Kilo Sorunu Olanlara Sirke Tavsiyesi

Sirke kilo vermek isteyenler amacıyla harika bir zayıflatıcı tesire sahiptir. Metabolizmayı çalıştırır. Salatalarınızda bilhassa sirke kullanmanız tavsiye edilir. Ağız kokuları amacıyla sirkeyle gargara yaparak diş etlerinde meydana gelen iltihaplardan sirkeyi gargara yaparak kullanabilirsiniz. Baş ve boğaz ağrısına da iyi gelen sirke ilaveten ateşi düşürücü olarak bezle cilde ilişki ettiğinde rahatlatıcı bir tesire sahip olarak bebek ve çocuklarda kullanılmaktadır. Sirke kokusu hoş olmasa bile faydaları gerektiğince çokdır.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek