Telefonum Dinleniyor Neler Yapabilirim?

Son dönemde ülkemizde gündemde olan telefon dinlemeleri ve kayda alınanların paylaşımı ile beraber dinlemeler çoğu insanın korkulu rüyası oldu. Medyada çıkan haberlerle beraber telefonunun dinlenip dinlenmediğini merak eden çoğu insan var.

Bu meraka karşılık telefonun dinlenip dinlenmediğini az çok meydana çıkarabilecek, ilgi edilmesi gereken birkaç nokta var;

•    Telefon dinlemelerinin en dayanıklı ve herkes doğrulusunda tanınan sendromu telefonla konuşurken hem de meydana gelen cızırtılar, tıkırtı ve ekolardır. Bunlar hattınızda sizinle bir diğersının daha bulunduğunu gösteren ilgi çekici bir işarettir.

•    Telefonunuzun şarjı normalden daha süratli bitmeye başladıysa bu da dinlendiğine işaret ediyor olabilir. Şarjın acele tükenmesinin sebebi, mikrofonunun etraftaki sesleri toplayarak iletiyor olmasıdır.

•    Telefonunuzu kullanmadığınız bir süreden sonra elinize alın, kullanmadığınız durumda sıcaksa sizin dışınızda biri doğrulusunda kullanılıyor olabilir.

•    Telefonunuzda sarfedilen casus bir program varsa, program kullanılmaya başlandığı anda kaynağa bir SMS gönderir. Bu amaçla kullandığınız operatörden her ay amacıyla detaylı fatura istemek akıllıca olacaktır. Söz hususu bir casus program varsa gönderdiği SMS faturada görülebilir.

•    Bunlara ek olarak son vakitlerde meydana çıkan dinleme haberlerinden sonra telefon dinlemelerini belirleme etmek hedefli programlar da geliştirilmiştir. Telefonlara indirilen bu programlarla beraber telefonların dinlenip dinlenmediği anlaşılabilir.

Telefondaki konuşmalar dinlenebileceği gibi, son vakitlerde bilhassa akıllı telefonlar yardımıyla yaygınlaşan çoğu prosedür vasıtasıyla diğer bulgular de ele geçirebilir.
Telefon üzerinden oluşturulan bankacılık prosedürleri, şahsi mesajların, fotoğrafların ya da bulguların yer aldığı posta adreslerinin ya da sosyal medya hesaplarının kullanılması vasıtasıyla da verilere ulaşılabilir. Buna karşı alınabilecek en mantıklı önlem de dışarıda, kafe ya da lokantalarda, halka açık yerlerde kablosuz internet kullanırken bu prosedürlerden uzak durmaktır.

Telefon dinmelerine karşı uzmanlar, alınabilecek en mantıklı önlemin telefonlara sık sık format atmak yani fabrika ayarlarına döndürmek bulunduğunu belirtiyor. Ama bugünümüzde sarfedilen akıllı telefonların rehber, fotoğraflar, mesajlar ve daha çoğu bulguyu içerdiği düşünülürse format atmak herkes amacıyla mantıklı bir çözüm gibi görünmeyebilir.

Özellikle program mağazalarındaki bir çok program sizden değişik değişik izinler talep etmekte bilhassa aniden çok izin isteyen programlardan uzak durmakta yarar var.
Fazla indirme adedi bulunduğu amacıyla ya da kısa sürede tanınmış olan programlar arka planda sizden habersiz işler dönüştürüyor olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu