WordPress İle Başarılı Web Site Kur

WordPress’in ne kadar iyi bir sistem olduğunu ve tasarımcılara verecek binlerce liranız yoksa kesinlikle WordPress’i tercih etmeniz gerekliliğini başka makalelarımda değindim. WordPress ile site kurmak gerektiğince kolay bir prosedür dizisidir fakat hiç bilmeyen şahıslar amacıyla yapılması gereken ön prosedürler ve ince detaylar biraz baş karıştırıcı olabilir. Bu yüzden de sizlere internet sitesi kurma rehberini bedava olarak sunmaktayım, baştan sona WordPress sitenizi nasıl kurmanız gerekliliğini bu rehber ortamında bulabilirsiniz. Bu makalemda ise yapılacakları özet olarak aktaracağım:

Adım 1: Hosting ve Domain Edinilmesi: Domain bir sitenin kimliğidir, siz nasıl isminiz sanınız olmadan var olamazsanız bir site de isimsiz düşünülemez. O yüzden ilk olarak bir domain adı ediniyoruz, bu domain ismini ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz; isminiz soyisminiz, şirketinizin adı, keyWord bir sözcük vb.

Daha sonra ise sitemizin barınacağı bir hosting seçiyor ve bilhassa WordPress amacıyla kolay kurulum sağlıyor olmasına, cpanel kullanmasına ve Linux olmasına ilgi ediyoruz, detaylar internet sitesi kurma rehberi ortamında mevcut. Hosting ise sitemizin sıksık olarak çevrimiçi kalabilmesi ve başkaleri doğrulusunda her an ziyaret edilebilmesi amacıyla gereklidir, bir internet sitenin olmazsa olmazıdır.

Adım 2: Eğer WordPress kolay kurulumuna izin veren bir yerden hosting aldıysanız işiniz son derece kolay. Sadece birkaç tıklama ile kurulum prosedürünü yapıyor sitemize asli görünümünü kazandırıyoruz. Bunun amacıyla ilk olarak hosting aldığımız şirketin Cpanel’ine giriyor hangi servisi sunuyorsa (softaclous, quickinstall, fantastico vb.) onu kullanarak kurulum yapıyoruz.

Not: Eğer bu olanağı sunmayan bir yerden hosting aldıysanız; evvelce WordPress’i indirmeniz daha sonra dataBase oluşturmanız, bu dataBase’i WordPress amacıylae birleşik edip yüklemeniz gerekiyor. Yeni başlayanlar amacıyla gerektiğince zorlu bir prosedür olmasından ve süre kayıbına yol açtığından ben otomatik kuruluma izin veren bir hostingden faydalanmanız yararınıza olacaktır.

Adım 3: Sitemiz asli görünümüne kavuştu bundan sonra kendi gereksinim ve isteklerimize göre planlama vakti. Sitemizin wp-admin paneline gidiyor ve ilk olarak küçük tefek ayarları yapıyoruz. Tema mühim bir kısım; burada gereksinim ve sitenizin olacağı kategoriye göre bir tema seçmeniz gerekiyor; örnek olarak bir iş makinesi sitesinde palmiye ağacı pek hoş durmaz değil mi? Burada bedava ya da ücretli temalardan faydalanabilirsiniz ve hoşunuza gideni kurun.

Adım 4: Tema işini de hallettiyseniz sıra geldi sayfa makale ve kategorileri belirlemeye. Öncelik ile ‘Ana sayfa, hakkımızda, iletişim’ gibi sayfalar oluşturuyoruz. Bu sayfalar her sitede standart olarak bulunmalıdır. Daha sonra kategorilerimizi belirliyoruz; bir alanda site kurmuş olsak dahi bu alt kategorilere ayrılmadığı manasına gelmez. Örneğin yemek tarifleri amacıyla bir site kurduysanız; ”Ege yemekleri, karadeniz yemekleri, et yemekleri, tatlılar vs. vs.” bir çok alt alana ayırmak yararlı olacaktır.

Adım 5: Son olarak ise yavaş yavaş içeriklerimizi yani makale ve görsellerimizi paylaşmaya başlıyoruz. Elinizde olan bütün içeriği bir günde değil yavaş yavaş yayınlıyoruz. Yazıları yayınladıkça siteniz de daha güzel bir görüntüye sürele kavuşacaktır.

Koskoca bir eğitim setinde anlattıklarım gerçekte bu adımlar; ama dediğim gibi yeni başlayan birine bu adımları kavramak zor gelebilir, o yüzden kesinlikle eğitim setinden faydalanmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu