WordPress Virüs Temizleme İşlemi

Merhaba, günümüzde yaygın kullanan wordpress  blog sistemi, virüslere mağruz kalıyor devamlı! bunun için sizlere kendi uğraşlarımla iframe virüsünü nasıl temizlediğimi anlatmak istedim..

İframe virüsü Nedir? Öncelikle onu öğrenelim..

 

wordpress iframe virüsü kurtulma

Makale okuyarak tamamen wordpress virüsünden kurtulacaksınız.. Lütfen üşenmeden okuyun: )

Temizlik imandan gelir..

İframe Virüsü Nasıl anlaşılır..?

 

Sitenize girdiğinizde herhangi bir yönlendirme yapılıyor veya zararlı kod indiriliyorsa virüs bulaşmış olma ihtimali yüksektir. Bilginiz olması ve virüsü daha kolay temizleme açısından sizlere örnek bir Php IFRAME  kod örneği gösterelim.

 

Kodlar şu şekilde.. ;

 

echo “<iframe src=”http://siteadresiniz.com″ width=1 height=1style=”visibility:hidden;position:absolute”></iframe>”;

 

Ve fotoğraf’da gördüğünüz kodlar sitenize eklenen zararlı kodlardır…

 

wordpress virüs temizle iframe

 

Bu şekilde kullanılan kod sayesinde,  yukarıda da belirttiğim gibi herhangi bir sayfaya 1×1 px boyutlarında bu kod ekleniyor, sitenizden yönlendirme veya indirme yapılması isteniyor olabilir.

 

Bilgisayarınızda Bu Virüs Varsa Nasıl kurtulacaksınız..?

 

Virüsün sitenize girebilmesi için iki yol var. Bilgisayarınıza bulaşıp buradan sızmış olabilir yada direk FTP’ye bulaşarak sitenize sızmış olabilir. Bilgisayarınıza bulaşmış olma ihtimalini göz önünde bulundurarak, Bilgisayarınızda antivirüs programları aracılığıyla temizleme işlemi yapabilirsiniz. Eğer virüs direkt olarak FTP’ye bulaşmış ise, temizlenmesi konusunda titiz davranmanız gerekmektedir. İlk önce FTP programınızda kesinlikle otomatik açılış yapmayın, şifrelerinizi kaydetmeyin. Virüsü bulaştıran saldırgan, şifre ve bilgilerinize ulaştığından dolayı, eğer siz tamamen temizlemez ve şifrelerinizi yenilemez iseniz tekrar aynı sorun ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bunun dışında crackli FTP programları kullanmak bu konuda büyük bir tehlike arz eder, bunun yerine ücretsiz dağıtımı yapılan programları tercih etmenizde fayda var. Bu konuda FileZilla programını öneririm.

Evet arkadaşlar bunları yaptıysanız artık İşlemin sonuna geldik..; )

Yukarı da belirttiğim gibi virüs sitenize bulaştıktan sonra, Google tarafından cezalandırılmış olma ihtimali yüksek. Sitenize girdiğinizde zararlı site uyarısı verebilir. Tamamen temizlendiğine emin olduktan sonra,Google Webmaster Tools kullanarak, sitenizin temizlendiğini ve tekrar değerlendirilmesini istediğinizi belirtebilir, eski günlerinize dönmeniz için adım atabilirsiniz.,,

Anlatılanları uyguladığınız taktirde virüs ‘lerden kurtulmuş olacaksınız.. Aklınıza takılan soruları lütfen yorum olarak belirtin yardımcı olalım..

Kalın sağlıcakla saygılarımla..

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek