WP Resimlere Alt Etiket Seo’su

Bu makalemızda WordPress makalelıma sahip internet sitelerinde görsellere otomatik olarak alt tagı nasıl atanır ve ALT etiketi ne işe fayda sorularına yanıt bulacaksınız. Konu ortamında yer alan imaj dosyalarınıza ayrı bir prosedür yaparak alt tagı eklemek biraz zAhmetli ve yorucu oluyor.

Aynı vakitte durumu hazırda yüzlerce belki de binlerce içeriğe sahip WP kullanıcıları amacıyla çözüm adına eklentisiz, kolay bir yol bulunmakta. Aşağıda paylaşmış olduğumuz kod parçası Alt etiketi bulunmayan resimlere makale başlığını verir.

Örneğin makale url’si “…/TS-kimdir-nedir/” olan görsel amacıyla alt tagı “TS Kimdir Nedir” şeklinde yapacak ve Google arama motoru görseller üzerinden ziyaretçi çekmenize imkan sağlayacaktır.

 

ALT Tagı Nedir – İşlevleri
Alternative Text yani Türkçesi itibari ile Alternatif Metin kelimelerin kısaltılmış durumu ALT Tag, arama motorlarının bilhassa Google’un resim dosyalarını tanımasını sağlar. Bilindiği üzere Google, resimleri okuyamaz ve resim ile ilgili bilgi sahibi olmak üzere alt etiketlerinden, açıklamalarından faydalanır.

WP Otomatik ALT Tag Ekleme

https://efendim.xyz/wp-oto-alt.txt bağlantısında yer alan php kodları kullandığınız temadaki functions.php dosyasının sonuna eklemeniz yeterli. Böylece alt tagı olmayan resimleriniz kalmayacaktır, title etiketi de esasen wp doğrulusunda görsel upload edilirken otomatik ekleniyor bunun amacıyla bir ayar yapmanıza lüzum yoktur.

Blog olarak husus ile ilgili bir tetkik yaptık. Diğer blog ve internet sitelerinde paylaşılan kodlar güncel olarak çalışmamaktaydı. Hem de tanınmış “Seo Friendly Images” eklentisi yeni php sürümü ile uyumlu değildi. Diğer eklentiler de her img html kodunu (sola yaslamalı vs.) desteklemiyordu. Eklentisiz, sitenizi yormadan ve hack gibi girişimlere açık oluşturmadan SEO’nun olmazsa olmaz bu aşamasını da tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek