Yasaklı Sitelere Giriş 2018

Merhabalar.

Yasak Sitelere Nasıl Girilir, Engelli Sitelere Giriş Nasıldır, DNS Nasıl Değiştirilir, VPN Nedir, Ücretsiz VPN Hizmetleri Nelerdir gibi soruların ve daha fazlasının cevabını bu yazıda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Özgürlüklerle dolu bir ülkede hayat sürdüğümüz amacıyla yasak site, erişim önleme gibi kavramlar bize çok uzak geliyor. İleri demokrasiye sahip bir ülke olarak neyse ki istediğimiz her siteye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Ancak herkes bizim kadar talihli değil. Ne yazık ki dünyanın birtakım geri kalmış ülkelerinde Twitter, Facebook, Youtube hem de Google gibi sosyal ağlar yasak durumda. Bu ülkelerin ilk haftalarında ki diktatörler, değişik bir sese tahammül edemiyorlar. Bu sitelerin erişimi kültürel ya da siyasi nedenlerle engelleniyor ve insanların özgürlükleri kısıtlanıyor. Bir Türk büyüğünün de söylediği gibi “İnsan aslında hayret ediyor“.

Yasak Sitelere Nasıl Girilir?

Erişimi önlemesiyle beraber kullanıcılar engelli sitelere, yasak sitelere ulaşabilmek amacıyla seçenek erişim teknikleri arıyorlar. Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusu ise her bireyin merak ettiği bir şey. Bende kullanıcılarının mağduriyetlerini gidermek ve internette özgürce gezinti yapabilmeleri amacıyla kullanabilecekleri teknik ve araçları bir araya getirmeye çalıştım.

DNS Değiştirme Yöntemi

Yasak Sitelere Nasıl Girilir sorusuna karşılık internet kullanıcılarının bu tür hallerde ilk başvurdukları teknik DNS Değiştirme teknikidir. Bu teknikte servis sağlayıcımızın bize sunmuş bulunduğu IP yerine değişik bir DNS üzerinden bağlantı sağlanır. DNS bir köprü vazifesi görür ve size yalnızca erişim olanağı sunar. Devlet sizin kim bulunduğunuzu ve hangi siteye girdiğinizi kolaylıkla bulabilir.

DNS sunucularını internette ziyaret etmek istediğimiz internet sitelerinin adres defteri olarak tanımlayabiliriz. Nasıl ki hepimizin bir ev adresi var, internet sitelerinin de birer internet adresi bulunmaktadır (IP adresi). Bir siteyi ziyaret etmek istediğimiz vakit ilk olarak DNS sunucusuna bağlanırız, oradan sitenin IP adresini alıp siteyi açarız.

İnternet hizmeti aldığımız cep telefonu operatörleri ve evimize fiber ya da ADSL getiren internet servis sağlayıcıları, kendi DNS sunucularında yönlendirme yaparlar. Bu sunucularda birtakım internet sitelerinin IP adresleri yasaklı olur ve bu siteleri açmaya kalktığımızda karşımıza “Bu site engellenmiştir” yazısı çıkar. Bu şekilde bizi istediğimiz internet sitesi yerine, site engellendi sayfasına yönlendirirler.

Ancak, DNS sunucumuzu değiştirip, bu sitelerin IP adreslerini yönledirme yapmadan direkt olarak diğer bir sunucuya bağlanarak istediğimiz siteye girebiliriz.

Son yasaklardan sonra bu tür bir sayfaya gereksinim bulunduğunu farkettim. Zira Youtube’den destek alan ve sahip bulunduğu videoların tümünü bu video paylaşım servisi yardımıyla izleyen bir sitenin, kullanıcılarına ulaşması, bilginin önüne konan engelleri bir bir kaldırması lazım olur diye düşündüm.

Bu sayfada yasaklı sitelere girebilmeniz amacıyla çeşitli tekniklere, videolara yer vermeye ve sayfayı elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım. Sizin de aklınıza bir şey gelirse ya da güncelliğini yitirdiğini görüldüğü bir bilgi olursa etkileşim kısmından mesaj atın çözüm ve bilgilendirmenizi yıldızlı, afilli bir şekilde sayfaya ekleyeyim. Anlamadığınız bir nokta olursa da mesaj atmanız kafidir. Maksat yasakçı zihniyetin yasaklarını ama iyi ama kötü bir biçimde aşmak. Öğrenmenizin, bilmenizin engelleri ortadan kaldırmak.

Size tavsiyem buradaki tek tek deneyip öğrenmeniz. Genellikle VPN konusu ile ilgili bilgi sahibi olmanız ve yüklediğiniz eklenti ve VPN programlarını muhakkak silmemeniz. 4 Nisan 2014 itibariyle Twitter’ın yine erişime açıldığı doğru ancak Twitter’ın vb. sitelerin yinedan kapanmayacağına dair bir garanti yok. Hal bu tür olunca buradaki teknikler günü geldiği vakit yine güncellenecek ve kullanılacağına ismim gibi eminim.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek