Yavaş Yemek Yiyen İnsanlar Daha Sağlıklı Oluyor

İnsanlar yemek bağımlılıkları şahıstan şahsa göre değişmekte. Ne kadar sıhhatli beslenseniz de süratli yeme alışkanlığı gibi kötü bir alışkanlı yoktur. İyi çiğnenmeyen yiyecekler birtakım sindirim problemlerine namacıyla olur ilaveten çok kalori alımını ve kilo almanızı gerçekleştiren gerektiğince hatalı bir alışkanlıktır. Alışkanlıklarınızı bir kıyıya bırakıp yeme alışkanlığınızı gözden geçirmenizde yarar vardır.

Hızlı Yemek Kilo Aldırıyor

Amerika da Christian isimli üniversite de oluşturulan incelemeler sonucunda kilo almada süratli yeme alışkanlığından kaynaklandığı belirleme edilmiştir. Bir takım denekte yiyecekleri süratli tüketmeleri istenmiş bir takımda da yavaş yemeleri istenmiş süratli yiyen takımda kalori alımı daha çokyken yavaş yiyenlerde daha az kalori alındığı deneylerle kanıtlanmıştır. Bu halde süratli yemek yiyenlerin daha çok kilolu olurken yavaş yiyenlerin zayıf bulunduğu görülmüştür.

Yavaş Yiyerek Sindirim Sorunlarınızdan Kurtulun

Özellikle ramazan aylarında akşama kadar aç kalıp aniden yemeğe başlamak gerektiğince zararlı bir alışkanlıktır. Yemeğe bir çorba ile başlamak ve başka yemeklere ara sunarak dinlenerek yemek hem mide fesadı geçirmeden bir ramazan geçirmenizi sağlar hem de hazımsızlık gibi şikâyetlerden de kurtulmuş olursunuz. Bütün bunlara ilgi ederek hem zayıf kalırsınız hem de mide şikâyetlerinizin azaldığını görebilirsiniz. Görüldüğü gibi oluşturulan incelemelere göre yavaş yemek gerektiğince sıhhatli ve yararlı bir davranış. Sağlığınızı güvenliğini sağlamak amacıyla;

Besinleri iyi çiğneyin
Yavaş yiyin
Küçük lokmalar halunda yiyin
Hızlı yemek yemeyin

Bu şekilde sıhhatli bir insan olarak hem beden sağlığınızı korursunuz hem de kilo almanıza engel olmuş olursunuz. Dışarıda yemek alışkanlığı en çok süratli yemeye namacıyla olan davranışları oluşturur. Hızlı yiyerek metabolizmaya zarar verirken yavaş yemek metabolizma hızlandırarak daha çok kalori harcanmasını sağlayabilirsiniz. Yavaş beslenmek çoğu insan amacıyla alışagelmişin dışında bir hal bulunduğu amacıyla istese de bunu yapmakta zorlanmaktadırlar. Fakat bilimsel olarak kabul edilen ve sık sık eksperler doğrulusunda dile getirilen yavaş beslenme kilo alımının önüne geçtiği biliniyor. Hızlı yediğimizde aç olmama hissi daha geç gelirken, yavaş beslenirken aç olmama hissi az yememize karşın daha acele geliyor. Bu hususta sizde beslenmeye ilgi ederek yavaş beslenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

webmaster blogu - İçerek