Yurt Dışı Bankalarından Kredi Nasıl Alınır?

Ülkemizde üretim ve yatırım yapan her tüzel ve özel şahıs amacıyla öz kaynakların yetersizliği halunda kredi mecburi bir argüman halunda gelmiş halda. Ülkemizin dünya ekonomisindeki yeri ve para birimimizin dolar karşısındaki değerini koruyamaması döviz cinsinden kredi alma ihtiyacını meydana çıkarmıştır. Yurt dışı kredileri, Nakdi Yabancı Para Kredileri ve Gayri Nakdi Yabancı Para Kredileri olmak üzere ikiye ayrılır. Tüzel ve özel şahıslar amacıyla vatan dışından nakdi kredi talebinin karşılanmasının şartlarına göz atalım:

Kimler Yurt Dışından Kredi Alabilirler?

Yurt dışı kredi işlemleri “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Karar” adlı kanunumuzda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bu kanuna göre tüzel bireylerin vatan dışı nakdi kredi kullanmalarında rastgele bir engel yoktur. Hem de tüzel şahıs vasfındaki hangi kurumların vatan dışı kredisi alabileceği alakalı kanunda mevcuttur. Tüzel şahıs vasfındaki kurum vatan dışında alakalı ülke kanunlarına göre kredi vermeye yetki sahibi kurumdan aldığı kredi miktarı ve lüzumlu verileri ülkemizdeki bakanlığa iletmek mecburiyetindedir. Buradaki en mühim konu alınan vatan dışı kredisinin tüzel şahıs(özel kuruluş) ile vatan dışında borçlanan kurum arasında değil ülkemizde bankalar vasıtasıyla olması mecburiluğudur. Yani hiçbir tüzel şahıs vatan dışındaki rastgele bir kurumdan aldığı parayı direkt olarak ülkemize getirip kullanamaz. Alınan krediye bankalar kesinlikle aracılık yapacaktır. Çünkü taraflar arasındaki bütün işlemler bu aracı banka ile yapılacaktır.

Özel Kişilerin Kredi Kullanması

Özel bireylerin vatan dışı kredi kullanması ise katı kurallara tabidir. Ülkemizdeki bankalardan alınan taşıt, ihtiyaç, konut gibi kredilerin vatan dışından alınması söz konuu değildir. Yurt dışında kredi alacak özel bireylerin hangi hallarda kredi alabileceği kanunda ayrıntılı belirtilmiştir. Kanun maddesini özetlemek gerek görülürse dışalım – dışalım gerçekleştirme ve vadesi 1 yıldan uzun, 5 milyon dolar ve üzeri paralar amacıyla vatan dışından kredi alabilirsiniz.

Özet olarak belirtmek gerek görülürse kanunlarımıza göre kurumların kredi almaları belli kurallar içersinde elastik bir hal teşkil etmekteyken gerçek şahıslar amacıyla daha zordur. Yurt dışı kredi kullanmak olası olmasına karşın uluslar arası finans kurulları ve döviz cinsi faiz konuu ile alakalı dikkatli davranmak gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu