Zayıflama Çayı Kullananlara Özel

Günümüzde hazır gıdaların, düzensiz beslenme döngülerinin yaygınlaşması çoğu insanda kilo problemlerinin meydana çıkmasına sebep olmaktadır. Masa başı işlerinin çoğalması ile insanların uzun süreler süresince hareket etmeyen kalması (masa başında zayıflama çayı içmek) kilo problemlerinin artmasının en mühim tetikleyici  sebeplerinden biri olmuştur.

Bu haller karşısında alınan kiloları vermek vakit vakit bir işkenceye dönüşmektedir. Zayıflamak amacıyla türlü diyetler denemekte, ilk etapta birkaç kilo verilse de bu diyetler genellikle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.Bunun en büyük nedeni oluşturulan diyetin çok sert olması ve bireyin bu beslenme şekline dayanamamasıdır.

Bu sebeple çok kilolardan kurtulmak isteyen şahıslar en kısa yoldan köşeyi nasıl dönerim onu düşünmektedirler.Kilo vermek isteyen çoğu insanın aklına bu noktada zayıflama çayı içme fikri gelmektedir.

Öncelikle maalesef halkımızda bitkisel ürün oldu mu “evet bu bitkisel ve zararsız” kanaati çok yaygın.Aslında sahip olunan hal bu tür değil, tam tersine bitkisel mamüller kullanan şahıslar üstünde ciddi yan etkiler görülebiliyor ve bitkisel de olsa yüksek doz sarfedilen herşeyin çoksının zarar bulunduğunu bilmek gerekiyor! (çabucak zayıflamak amacıyla günde 4-6 bardak internet üstünden alınan ne bulunduğu belirsiz zayıflama çaylarını içmek gibi)
Zayıflama Çayı Yanlış Bir Tanımlama

En büyük hatalardan yalnızca biri de kelimelere kanmak.Zayıflama çayı denirse şahıs bunu içerecek direk zayıflayacağını düşünmektedir.Hatta bu çayları kullanıp kötü beslense bile zayıflayacağını düşünen insanlarla da karşılaşabiliyoruz.

En iyi tanımlama “zayıf düşmeye yardımcı çay” ve benzerleri olabilir.Direkt olarak ürüne bağımlı olmadan profesyonel yardım ve/veya kendi beslenmenize ilgi edip bu tarz çaylarla (o da eczanelerde satılanları alın) diyetinizi destekleyebilirsiniz.Ancak unutmamalısınız ki bedeninizi iğne ipliğe çevirecek,oturduğunuz yerden yağ yakmanızı sağlayacak bir çay yok,inanmayın!
Tabiki de yararlı tesiri var

Zayıflama çayların içerisin de sağlığımız yönünden yararlı bileşenler bulunabilmektedir.Bunlar tıbbi olarakta ispatlanmış antioksidanlar ve polifenoller olarak nitelendirilebilir.Ancak bir yada atılmamalıdır ki bu tarz bileşenler saf çaylarda da (yeşil cay,beyaz çay,siyah çay vb.) esasen bulunmakta.

Ancak sahip olunan pazarda çok büyük bir payı bulunduğunu düşündüğüm zayıflama çaylarının ortamında neyden ne kadar bulunduğunu bilemiyoruz bile.Sizlerin bu tarz hallerdan uzak durmasını sağlayacak en mühim sebep bu dur.
Gelelim risklere

Zayıflama çayları genellikle laksatif bileşenler içeriyor ve bunların en meşhuru senna.Bu tarz laksatif mamüllerin bir diyet bileşeni olarak kullanılması imkansızdır ve yüksek risk içerir.

Laksatif bir ürün sizlerin daha çok tuvalete çıkmanıza sebep olur bu da vücuttaki su kayıbının yüksek olmasına nedeniyet verir.Sizler bol su kaybedersiniz,dışkılama miktarı ve sıklığı artar ve kilo verdiğinizi düşünürsiniz.Halbuki yalnızca ödem kayıbı var ve yağ oranınızda bir değişme yok.Bu tesiri de esasen edebiyete kadar sürmez.Vücuttan çok su atılınca da mide bulantısı,kusma,karında kramplar kaçınılmaz olur.

En mühim yan etkilerden yalnızca biri de sıksık islah olma haludur.Eğer ki zayıflamak amacıyla yalnızca bu çaylara bel bağlarsanız vücudunuz bu duruma bağımlı duruma gelir ve bu çayı içmezseniz süreğen (sıksık) kabızlık yaşayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak vakit vakit karşılaşılabilecek en ciddi problem ölümdür.Zamanını tam hatırlamıyorum ama bir genç vatandaşımız içtiği zayıflama çayından ötürü karaciğer nakline gereksinim duymuştu.
NE YAPMALI?

Öncelikle bu tarz zayıflama mamüllerinden uzak durmalıyız.İşin eksperlerinden alıncak tavsiyeler ve/veya beslenme uygulamaları üstünden zayıf düşmeye çalışılmalıdır.

İnternet üstünden “sıhhat bakanlığı onaylı zayıflama çayı” gibi saçma aramalarda bulunmayınız zira bu tür bir çay yok.Bakanlığımızın en büyük tavsiyesi gün aşırı yapılacak yürüyüşler ve derli toplu beslenmedir.Ancak bu işin eğitimini görmüş (diyetistenler) bireylerin sizlerin sağlığına zarar vermeyecek doğallıkta ve kombinasyonda hazırlatacağı çayları ödem atmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki zayıflama çayı diye bir kavram yok.Sadece sahip olunan uygulamalarınıza destek olması yönünden arada sırada ödem atma,toksinlerden arınma hedefiyle sıhhat profesyonelleri kontrolünde kullanabileceğiniz içecekler var (size özel hazırlanan)!

İçerisinde ne bulunduğu belirsiz,kötü tada sahip,sizleri sıksık rahatsız edecek bir çayı içmektense (internet üstünden satılanlar amacıyla söylüyorum) günde 2-3 litre su içmeniz size daha yararlı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

webmaster blogu - webmaster bloğu